SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Wystawa watykańska „Twarze Jana Pawła II”
Ekspozycja „Twarze Jana Pawła II” przypomina nam obecność Ojca Świętego w polskim parlamencie i jeżeli przypomnimy sobie przesłanie, jakie wiele lat temu Ojciec Święty wypowiadał w Sejmie przed zgromadzeniem posłów i senatorów, to możemy stwierdzić, że jest ono cały czas aktualne - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński otwierając wystawę w Sejmie, którą zaprezentowano z okazji 18. rocznicy wizyty Ojca Świętego w polskim parlamencie.

Ekspozycję otwarto w holu głównym Sejmu z inicjatywy posłów Izabeli Kloc i Andrzeja Smirnowa. W skład wystawy wchodzą m.in. kopie dwóch watykańskich rzeźb Jana Pawła II, na co dzień podziwianych w Auli Pawła VI w Watykanie oraz medal papieski wybity przez Watykan z okazji 100. jubileuszowej pielgrzymki Jana Pawła II. Patronat honorowy objął nad wystawą Marszałek Sejmu. - Gdy spojrzymy w twarz Ojca Świętego to wnikamy w samą istotę sztuki, która w tym momencie staje się dialogiem, dialogiem bez słów. Chciałbym gorąco podziękować pani Annie Gulag, autorce wystawy, za to, że przedstawia nam tę wielką postać w takich odsłonach, różnych symboli, atrybutów w miejscu dla nas symbolicznym, największej postaci, która wywodzi się z tej ziemi, która służyła i służy nadal całej ludzkości. Każda twarz właściwie to książka, ale ta twarz Ojca Świętego to wielka księga ukazująca wielką wielkość człowieka - powiedział Marek Kuchciński.

Słowa uznania dla organizatorów wystawy w odczytanym liście wyraziła również premier Beata Szydło. - Prezentacja wystawy "Twarze Jana Pawła II" w 18. rocznicę wizyty papieża Polaka w Sejmie RP ma ważny symboliczny wymiar - podkreśliła. - Ojciec Św. Jan Paweł II był z nami w czasie wydarzeń prowadzących Polskę do wolności, jego słowa miały w sobie zdolność widzenia siły naszego narodu, umacniały nas w chwilach zwątpienia, trudności, ale też i wielkiej radości, kiedy Polska odzyskiwała niepodległość - dodała premier.

Poseł Izabela Kloc powiedziała, że widząc po raz pierwszy rok temu album z pracami artystki Anny Gulag zrobiły one na niej tak ogromne wrażenie, że postanowiła zorganizować wystawę w Sejmie. Poseł Andrzej Smirnow dodał, że za każdym razem kiedy będąc we Włoszech oglądał tę wystawę było to dla niego mistyczne przeżycie.

W Sejmie wystawę można obejrzeć w holu głównym na I piętrze do 12 czerwca br.

***

Autorka wystawy, Anna Gulag jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz stypendystką renomowanej Accademia di belle arti do Brera w Mediolanie. Została też laureatką Nagrody Papieskiej Akademii. Jej prace można oglądać m.in. w Watykanie, w Niemczech, we Francji czy USA i Kanadzie.

Data dodania artykułu: 2017-06-08
Autor artykułu: sejm.gov.pl
stat4u