SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Wojewoda na Święcie Województwa w Toruniu
Trwa Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Dziś w katedrze św. Janów w Toruniu wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wziął udział w uroczystym przyjęciu Św. Jana Pawła II za Patrona województwa. Eucharystii dziękczynnej przewodniczył ks. abp Jan Romeo Pawłowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

Kulminacyjnym momentem dziewięciodniowych obchodów była dzisiejsza Msza św. pod przewodnictwem ks. abpa Jana Romeo Pawłowskiego z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. W toruńskiej katedrze św. Janów uroczyście ogłoszono, że decyzją Stolicy Apostolskiej św. Jan Paweł II jest patronem województwa kujawsko-pomorskiego.

Z tej okazji w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy została zorganizowana ogólnodostępna wystawa „Papież św. Jan Paweł II na znaczkach pocztowych świata”. W kolekcji znalazły się między innymi widokówki z wizyty papieża w Bydgoszczy 7 czerwca 1999 roku ze zbioru Wojciecha Banacha oraz zbiór „Bydgoszcz na znakach pocztowych do 1815” udostępniony przez Krystyna Mroza.

Również w wielu punktach Bydgoszczy znajdują się plakaty z wizerunkiem Ojca Świętego Jana Pawła II upamiętniające Jego pielgrzymkę do Bydgoszczy oraz informujące, że mamy „Niebiańskiego Patrona Województwa Kujawsko-Pomorskiego”. Zobaczyć je można m.in. koło bydgoskiej Fary, przy kościele św. Apostołów Piotra i Pawła oraz przed budynkiem Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy.

Na ścianie wewnątrz Urzędu Wojewódzkiego znalazło się także postanowienie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów o ustanowieniu patronem województwa kujawsko-pomorskiego św. Jana Pawła II.

Święto Województwa jest obchodzone na pamiątkę wizyt św. Jana Pawła II w naszym regionie. Papież 6 i 7 czerwca 1991 roku był we Włocławku a w 1999 roku pielgrzymował do Bydgoszczy i Torunia.

Data dodania artykułu: 2017-06-09
Autor artykułu: Kujawsko-Pomorski UW
stat4u