SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Podsumowanie projektu Samoobrona kobiet
Jestem pod ogromnym wrażeniem, że tak wiele kobiet wzięło udział w projekcie i tak wiele go ukończyło. (... ) Na szkolenia zgłosiło się kilka tysięcy pań, kursy rozpoczęło 1300, a skończyło 1000. Widać, jak duża była selekcja, jak wymagający był ten projekt - powiedział we Wrocławiu minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

W niedzielę szef MON Antoni Macierewicz spotkał się w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych z uczestniczkami projektu Samoobrona kobiet oraz z instruktorami i koordynatorami szkoleń.

Ten projekt nastawiony jest przede wszystkim na wzmocnienie zdolności społeczeństwa polskiego do sprostania każdemu zagrożeniu. Czasy mamy dzisiaj – powiedziałbym na wszelki wypadek – różne. Także takie, gdzie bywają sytuacje, które obarczone są różnymi niebezpieczeństwami. (…) lepiej się przygotować do wszystkich niebezpieczeństw, niż działać dopiero wtedy, gdy one nadejdą. Ten projekt jest właśnie na to nastawiony. Nastawiony na to, żeby wszyscy obywatele byli zdolni brać udział w wysiłku obronnym, w ogólnej sprawności, która się potem przekłada na skuteczność działania, gdy niebezpieczeństwo naprawdę nadejdzie - mówił podczas spotkania szef MON.

W trakcie wystąpienia minister Macierewicz podziękował instruktorom i wszystkim osobom odpowiedzialnym za przygotowanie projektu i prowadzenie zajęć. - Bardzo dziękuję instruktorom, Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych, wszystkim oficerom, żołnierzom, którzy w ten projekt byli zaangażowani. (…) To pierwszy raz, kiedy taki wysiłek, jest przekładany na społeczeństwo cywilne. I jak widać z olbrzymim skutkiem, z olbrzymią korzyścią. Wojsko dla narodu, ale dzięki temu naród jest silniejszy. A jak kobiety nasze są silne, to i mężczyźni stają się silniejsi.

– Wojsko nie tylko samo w sobie powinno być silne i dać gwarancję odparcia zagrożeń zewnętrznych, ale być również punktem odniesienia, promieniowania ładu, spokoju, bezpieczeństwa i całkowitej stabilizacji społecznej – powiedział szef MON.

Jedna z uczestniczek podsumowując szkolenie powiedziała: – Nowe umiejętności zdobyte na kursie dają nam przewagę nad ewentualnym przeciwnikiem, dały nam poczucie bezpieczeństwa w sytuacji zagrożenia. Dzięki temu bezpłatnemu szkoleniu, zaangażowaniu instruktorów wojskowych otrzymałyśmy szansę, żeby poczuć się silne i bezpieczne. Mamy nadzieję, że nie jesteśmy jedyne, ale że jesteśmy pierwsze, które mogły skorzystać z kursów samoobrony. (…) Popularyzacja systemu walki wręcz w środowisku cywilnym była strzałem w dziesiątkę. (…) dziękujemy i zachęcamy MON do kontynuowania projektu.

Ministerstwo Obrony Narodowej, 19.11.2016 r., uruchomiło program kursu „Samoobrona kobiet” na potrzeby kobiet, które chciały zdobyć umiejętności zachowania się w sytuacji niebezpiecznej. Celem projektu była popularyzacja sytemu szkoleniowego z walki wręcz Sił Zbrojnych RP w środowisku cywilnym, zapoznanie kobiet ze sposobem realizacji zajęć z walki wręcz w bliskim kontakcie, nauka podstawowych technik samoobrony oraz doskonalenie opanowanych chwytów i obezwładnień z zakresu samoobrony.

Do udziału w projekcie zgłosiło się kilka tysięcy Polek. Przez kilka miesięcy, 32 najlepszych w Wojsku Polskim żołnierzy i instruktorów, dzieliło się swoją wiedzą i umiejętnościami. Wspierali ich oficerowie, podoficerowie i szeregowi w ramach systemu logistycznego i szkoleniowego Wojska Polskiego.

Data dodania artykułu: 2017-06-12
Autor artykułu: mat. prasowe MON
stat4u