SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Dieter Schenk doktorem honoris causa UŁ
Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu, podczas którego tytuł doktora honoris causa nadano Dieterowi Schenkowi z Niemiec. Podczas uroczystości doktorant wygłosił wykład – „Narodowosocjalistyczne ludobójstwo dokonane na polskiej inteligencji – przemyślenia i doświadczenia z dwudziestu lat badań”.

W uroczystości wzięli udział między innymi: wojewoda łódzki Zbigniew Rau, sędzia Trybunału Konstytucyjnego Małgorzata Pyziak-Szafnicka, doradca marszałka województwa łódzkiego Jolanta Chełmińska, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Łodzi Małgorzata Niewiadomska-Cudak, sekretarz generalna Łódzkiego Towarzystwa Naukowego Wanda Krajewska, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi Dariusz Rogut oraz zastępca prezesa łódzkiego oddziału Najwyższej Izby Kontroli Mieczysław Łuczak.

Dieter Schenk jest autorem książek i publicystą opisującym hitlerowskie zbrodnie w Polsce w czasie II wojny światowej oraz późniejsze ściganie i karanie nazistowskich zbrodniarzy. Wśród jego publikacji znajduje się m. in. wydana w 1995 roku książka „Poczta w Gdańsku. Historia niemieckiego morderstwa sądowego”.

Doktorant od 20 lat współpracuje z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie wygłasza wykłady i prowadzi seminaria między innymi z historii narodowego socjalizmu w III Rzeszy, realiów ścigania zbrodni hitlerowskich w RFN, a także współczesnego niemieckiego prawa karnego i kryminologii. Dieter Schenk jest absolwentem Akademii Kierownictwa Policji, byłym szefem centrali ds. zwalczania narkotyków w Hesji i policji kryminalnej w Giessen oraz Federalnego Urzędu Kryminalnego.

Data dodania artykułu: 2017-06-13
Autor artykułu: Łódzki UW
stat4u