SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Otwarcie wystawy w Muzeum II Wojny Światowej
W tym roku przypada 122. rocznica jego urodzin. Wielki patriota, do końca życia wierny ideom Piłsudskiego, organizator i pierwszy dowódca Armii Krajowej, zamordowany przez Niemców i skazany na zapomnienie przez władze PRL. Mowa o generale Stefanie Roweckim – Grocie. W otwarciu wystawy poświęconej jego życiu uczestniczył Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

Pomysł uczczenia utrwalenia w pamięci młodego pokolenia postaci Generała zrodził się w Głównej Bibliotece Lekarskiej. Z inicjatywy dyrektora dr. Wojciecha Germaziaka została nawiązana współpraca z Archiwum Akt Nowych, które posiada największy zasób dokumentów Polskiego Państwa Podziemnego. Nawiązano również współpracę z innymi instytucjami i osobami, które posiadają w swoich zbiorach fotografie i dokumenty dotyczące Stefana Roweckiego.

Wystawę można zwiedzać przez najbliższy miesiąc w Muzeum II Wojny Światowej. Dziś w uroczystym otwarciu dla zwiedzających uczestniczyli również m.in. Marian Banaś, sekretarz stanu w ministerstwie finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej, Bartłomiej Grabski, podsekretarz stanu w ministerstwie obrony narodowej, arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, kapitan żeglugi wielkiej Zbigniew Sulatycki, Adam Bąk, przedstawiciel Polonii amerykańskiej, Krzysztof Wyszkowski, legenda "Solidarności" oraz przedstawiciele kierownictwa Muzeum II Wojny Światowej.

Data dodania artykułu: 2017-06-19
Autor artykułu: Pomorski UW
stat4u