SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,











Odsłonięcie tablicy upamiętniającej 95. rocznicę powrotu Górnego Śląska do Polski
Wojciech Kolarski, Podsekretarz Stanu w KPRP uczestniczył w Katowicach w uroczystym odsłonięciu tablicy upamiętniającej 95. rocznicę powrotu części Górnego Śląska do Rzeczypospolitej Polskiej.

Tablica honoruje zbiorowe dzieło i wysiłek Ślązaków, zwłaszcza śląskich rodzin, w dążeniu do obrony Polskości i złączenia z Macierzą.

Inicjatorami umieszczenia tablicy na ścianie westybulu gmachu Urzędu Wojewódzkiego i Sejmu Śląskiego, w którym znajduje się dziś siedziba Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego byli: Wojewoda Śląski oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

W latach 1919-1921 ważyła się sprawa przynależności państwowej Górnego Śląska, która skutkowała m.in. trzema powstaniami śląskimi oraz plebiscytem, na mocy którego miały zostać określone granice.

Komisja Plebiscytowa zdecydowała o przyznaniu niemal całego obszaru Niemcom. Jednak dzięki trzeciemu powstaniu śląskiemu postanowiono o korzystniejszym dla II RP podziale Górnego Śląska. Z obszaru plebiscytowego do Polski przyłączono ok. 29 proc. terenu, na którym mieszkało ok. 46 proc. ludności.

Uroczystość powitania Wojska Polskiego, a co za tym idzie symbolicznego powrotu Górnego Śląska do Macierzy odbyła się 20 czerwca 1922 roku.

Po uroczystości odsłonięcia tablicy minister Wojciech Kolarski w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej złożył wieniec przed pomnikiem Wojciecha Korfantego.

Data dodania artykułu: 2017-06-21
Autor artykułu: prezydent.pl
























stat4u