SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,„Hymn nad hymnami” – mundurowi zagrali na Starym Mieście
Każdy, kto w sobotę odwiedził warszawski Plac Zamkowy miał okazję posłuchać znanych hitów i klasycznych melodii w wykonaniu orkiestr reprezentacyjnych Policji i Straży Granicznej.

Na uczestników zorganizowanego pod patronatem ministra Mariusza Błaszczaka koncertu „Hymn nad hymnami” czekała cała gama muzycznych atrakcji. Orkiestry Straży Granicznej i Policji są znane ze swoich aranżacji popularnych utworów. W sobotę pokazały się z najlepszej strony prezentując przegląd lubianych melodii, utworów filmowych oraz kompozycji patriotycznych.

Koncert rozpoczął się o godzinie 13:00 od odegrania Hymnu RP. Nie powinno to dziwić – całe wydarzenie zostało zorganizowane z okazji wydania przez MSWiA poradnika „Hymn Polski”. Ten bogato ilustrowany informator powstał z myślą o wszystkich, którzy chcą śpiewać Hymn Polski z serca, z szacunkiem i zgodnie z obowiązującym ceremoniałem. Zawiera on wskazówki dotyczące zachowania podczas wykonywania lub odtwarzania Hymnu i tego jak śpiewać Hymn nie popełniając błędów. Znajdują się w nim też informacje, które pomogą zrozumieć znaczenie słów Mazurka Dąbrowskiego i poznać jego historię.

Uczestnicy sobotniego koncertu mogli otrzymać bezpłatny egzemplarz tej broszury. Jej wersja elektroniczna jest dostępna do pobrania poniżej.

Po odegraniu Hymnu rozpoczęła się część artystyczna. Jako pierwsza wystąpiła Orkiestra Reprezentacyjna Policji. Istnieje ona już od 1968 roku i przez cały czas doskonali swój warsztat. Funkcjonariusze zaprezentowali między innymi utwory „Team Spirit”, Fire & Ice”, czy znany i lubiany „Academy of Police”.

Po policjantach zagrała Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej, której historia sięga 1956 r. W swojej tradycji nawiązuje ona do sławnej przedwojennej Orkiestry 1-go Pułku Strzelców Podhalańskich i do folkloru muzycznego regionu Podhala. Wśród zagranych przez nią utworów znalazły się między innymi „Taniec z szablami”, „Marsz Podhalański” i oczywiście „Janosik”.

Obie orkiestry przeprowadziły też pokazy musztry paradnej, ani na chwilę nie przerywając gry, a na koniec wspólnie zaprezentowały wiązankę różnych utworów.

Publikacja „Hymn Polski” to już drugi z wydanych przez MSWiA poradników. Pierwszy, pod tytułem „Biało-Czerwona” zawiera wskazówki jak właściwie czcić barwy narodowe i cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Data dodania artykułu: 2017-06-26
Autor artykułu: mswia.gov.pl
stat4u