SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Jubileusz piekarskiego Kopca Wyzwolenia
Mija 80 lat odkąd usypany został Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich. Z tej okazji Wojewoda Śląski oraz władze tego miasta zorganizowali uroczyste obchody wpisujące się w upamiętnienie 95. rocznicy powrotu Górnego Śląska do Polski.

20 czerwca 1922 roku polska kawaleria przekroczyła granicę przebiegającą opodal Sosnowca i ruszyła ulicami Katowic w stronę rynku. Wojska były radośnie witane przez tłumy mieszkańców, wśród których był ówczesny wojewoda śląski Józef Rymer. Jak dokładnie wyglądał ten moment można było się przekonać dziś w Piekarach Śląskich.

Uroczystości rozpoczęły się od inscenizacji historycznej z 1922 roku w ramach obchodów 95. rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Macierzy: „Powitanie przez Wawrzyńca Hajdę wraz z powstańcami śląskimi i mieszkańcami Piekar Śląskich gen. Stanisława Szeptyckiego wraz z Wojskiem Polskim”. Następnie odprawiona została msza święta polowa z udziałem pocztów sztandarowych, żołnierzy z 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu, grup rekonstrukcyjnych oraz chóru i Orkiestry Wojskowej z Bytomia. W samo południe rozpoczęła się oficjalna część obchodów wraz z wciągnięciem flagi na maszt, odśpiewaniem hymnu narodowego oraz okolicznościowymi wystąpieniami. Po defiladzie nie zabrakło musztry paradnej Orkiestry Wojskowej z Bytomia oraz Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Ostatni punkt programu - piknik militarny z rozmaitymi atrakcjami - zgromadził tłumy mieszkańców, którzy całymi rodzinami przybywali na teren wokół Kopca.

- Kopiec Wyzwolenia to spektakularny symbol bohaterskiego, zwycięskiego Śląska. To znak patriotyzmu i wierności mieszkańców tej ziemi wobec Rzeczypospolitej. Jego początki wiążą się z 250. rocznicą odsieczy wiedeńskiej, z którą właśnie tędy spieszył król Jan III Sobieski. Poświęcono go zaś w 1937 roku dla upamiętnienia 15-lecia objęcia tych terenów we władanie przez odrodzone państwo polskie. Dziękuję władzom samorządowym i społeczności lokalnej za to, że dbają o to bogate w znaczenia miejsce. A przede wszystkim dziękuję za to, że dzięki Państwa miłującym Ojczyznę sercom i niewyczerpanej inwencji Kopiec nie jest tylko czcigodną pamiątką, lecz pozostaje ważny i stale obecny w życiu miasta i okolicy. Że jest scenerią zarówno oficjalnych uroczystości, jak też wielu innych wydarzeń istotnych dla mieszkańców Piekar – tymi słowami zwrócił się w liście do uczestników uroczystości prezydent RP Andrzej Duda. W liście, który odczytał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, prezydent podkreślił też, że cenne i potrzebne jest: by nasze narodowe tradycje i uświęcone znaki towarzyszyły nam w zwykłych codziennych realiach. Żebyśmy zwracali na nie uwagę przy okazji obchodzenia świąt państwowych, ale również w dni powszednie. W ten sposób umacnia się w nas poczucie bycia obywatelami, gospodarzami i współtwórcami Rzeczypospolitej.

Do uczestników uroczystości list skierowała także prezes Rady Ministrów Beata Szydło, która zaznaczyła w nim, że Kopiec Wyzwolenia zawiera w sobie ziemię z pól bitewnych i krew naszych przodków. Przypomina o walkach o wolną Ojczyznę. A powiewająca na nim biało-czerwona flaga budzi w nas dumę i refleksję nad naszą historią.

Wspólnie z mieszkańcami Piekar i okolic 80-lecie usypania Kopca świętowali przedstawiciele rządu RP, posłowie, senatorowie, a także samorządowcy.

Kopiec Wyzwolenia usypano w latach 1932–1937 i poświęcono 20 czerwca 1937 roku. To najwyższy punkt Piekar Śląskich (356 m n.p.m.), jego wysokość od podstawy wynosi 20 m.

Data dodania artykułu: 2017-06-26
Autor artykułu: Śląski UW
stat4u