SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,9,5 mln dla 63 najlepszych z najlepszych
Niemal 9,5 mln zł przeznaczy Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na wsparcie wybitnie uzdolnionych studentów w ramach konkursu „Najlepsi z najlepszych 2.0”. Dzięki pieniądzom młodzi adepci nauki będą mogli zaistnieć na arenie międzynarodowej.

Roboty, pojazdy, łaziki W tej edycji konkursu ze 103 nadesłanych ofert do finansowania wybrano 63. Wśród nich znajdują się zarówno projekty indywidualne, jak i zespołowe. Studenci z Politechniki Warszawskiej otrzymali ćwierć miliona złotych na udział w zawodach Shell Eco-marathon, na których zaprezentują autonomiczny pojazd miejski o minimalnym zużyciu paliwa.

Członkowie Koła Naukowego Robotyków „KoNaR” z Wrocławia dzięki wsparciu będą uczestniczyć w cyklu wyjazdów na międzynarodowe zawody robotyczne. A studenci z Uniwersytetu Wrocławskiego pojadą na pustynię Utah, aby w zawodach URC (University Rover Challenge) powalczyć o laur pierwszeństwa dla najlepszego studenckiego łazika marsjańskiego.

Najwyższą kwotę dofinansowania – bo aż 285 tys. złotych – otrzymał projekt poświęcony badaniom zjawiska otyłości pod nazwą "Systematic Insight into Obesity", który został zgłoszony przez Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Politechniki królują Niemal połowa zakwalifikowanych do finansowania projektów przygotowana została przez studentów politechnik. Spośród 63 ofert aż 30 to projekty uczelni technicznych. Wśród niech najwięcej dofinansowań (bo osiem) otrzymała Politechnika Warszawska. Taki sam wynik, jeśli chodzi o liczbę zwycięskich wniosków, osiągnęły Uniwersytet Warszawski i Jagielloński.

Najlepsi z najlepszych 2.0 „Najlepsi z najlepszych! 2.0” to kontynuacja programów: „Najlepsi z najlepszych!” oraz „Generacja Przyszłości” realizowanych w latach ubiegłych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego celem jest wsparcie wybitnie uzdolnionych studentów I i II stopnia w rozwoju ich aktywności naukowej, innowacyjności, kreatywności, poprzez wspieranie ich uczestnictwa w międzynarodowych konkursach, zawodach i/lub konferencjach.

Data dodania artykułu: 2017-07-12
Autor artykułu: mat. prasowe MNiSW
stat4u