SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej ćwiczą w Nowej Dębie
Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart odwiedziła żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej, którzy odbywają szkolenie w Nowej Dębie. Żołnierze ćwiczą w ramach szkolenia podstawowego w systemie szesnastodniowym oraz wyrównawczego w systemie ośmiodniowym.

Terytorialsi doskonalą swoje umiejętności przede wszystkim z taktyki i szkolenia ogniowego. Działania odbywają się od 1 do 16 lipca na obiektach Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk lądowych – Dęba. Na poligonie przebywa ponad 1000 żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego. Szkolenie zakończy się uroczystą przysięgą, która będzie miała miejsce 16 lipca w Dębicy i Jarosławiu.

Misją Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) – jako piątego, samodzielnego rodzaju sił zbrojnych – będzie obrona i wspieranie lokalnych społeczności w czasie konfliktu zbrojnego, jak również podczas klęsk żywiołowych lub katastrof. Docelowa liczba żołnierzy wyniesie około 53 tys., a ich służba będzie trwała od 1 roku do 6 lat, z możliwością jej przedłużenia.Do końca 2019 roku zaplanowano utworzenie 63 batalionów, które wejdą w skład 17 brygad podporządkowanych Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej.

Data dodania artykułu: 2017-07-13
Autor artykułu: Podkarpacki UW
stat4u