SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Święto Policji - bezpieczeństwo wspólna sprawa
Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak uczestniczył w Wojewódzkich obchodach Święta Policji w Nowej Soli. Z tej okazji uhonorowano ponad 900. funkcjonariuszy lubuskiego garnizonu. Komenda Powiatowa Policji w Nowej Soli otrzymała sztandar. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Mariusz Błaszczak – Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Obchody rozpoczęła uroczysta msza św. w kościele pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli. Homilię wygłosił Biskup Paweł Socha. Wojewodzie Lubuskiemu towarzyszył Wicewojewoda Robert Paluch. Na Wojewódzkie Święto Policji do Nowej Soli przyjechała nadinsp. Helena Michalak - zastępca Komendanta Głównego Policji. Wśród zaproszonych gości był m.in. poseł Jacek Kurzępa. Centralną częścią obchodów było wręczenie Komendzie Powiatowej Policji w Nowej Soli sztandaru – symbolu honoru, wierności i męstwa. Ufundował go społeczny komitet, w dowód wdzięczności za zasługi nowosolskich stróżów prawa.

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak podziękował policjantom za profesjonalizm i oddanie służbie. Podkreślił, że współdziałanie wszystkich służb mundurowych w województwie lubuskim jest wzorowe. Pokazała to ostatnia akcja ratunkowa, w czasie pożaru Katedry gorzowskiej. Wszystkie służby stanęły na wysokości zadania – ocenił wojewoda. Policja to bezpieczeństwo, dlatego funkcjonariusze, zdaniem wojewody, powinni być godnie wynagradzani i pracować na najnowocześniejszym sprzęcie. Gwarantuje to rządowa ustawa modernizacyjna.

Specjalny list do lubuskich policjantów skierował Mariusz Błaszczak – Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Etos służby zobowiązuje, dlatego każdy policjant powinien przestrzegać najwyższych standardów, aby zapracować na szacunek obywateli - przypominał Minister Błaszczak. Dodał, że policja ma być bliżej ludzie. W tym ma pomóc rządowy program. W latach 2017-2020 na modernizację policji przeznaczono 6 miliardów zł.

Życzenia policjantom w formie listu złożyła również Elżbieta Rafalska Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zdaniem Minister praca Policji cieszy się ogromnym zaufaniem społecznym, a funkcjonariusze wypełniają szlachetną misję dbając o porządek publiczny.

Brązowy Krzyż Zasługi, medale za długoletnią służbę, odznaki zasłużonego policjanta oraz awanse na wyższe stopnie służbowe. Tak w Nowej Soli uhonorowano najlepszych policjantów, którzy obchodzili święto swojej formacji.

Komendant Wojewódzki Policji insp. Jarosław Janiak przypomniał ostatnie dokonania i sukcesy polskiej i lubuskiej policji.

Powrót posterunków policji zlikwidowanych przez poprzedni rząd

Na wniosek MSWiA i Wojewody Lubuskiego, zostały przywrócone posterunki policji w Zbąszynku, Kargowej, Dobiegniewie i Szlichtyngowej. Posterunek policji w Lubniewicach zostanie otwarty jesienią. Od 2007 roku w Polsce, przez osiem lat, zlikwidowano połowę z 817 posterunków.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Realizując nowy program na rzecz bezpieczeństwa przeprowadzono liczne konsultacje społeczne, w których wzięło udział ponad 200 tysięcy mieszkańców. W ich wyniku powstała Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - to interaktywne narzędzie, które umożliwia każdemu mieszkańcowi sprawdzanie i anonimowe przekazywanie najważniejszych informacji dotyczących zagrożeń w najbliższej okolicy.

Nowoczesny sprzęt i wyposażenie

Policja musi mieć odpowiednie warunki do wypełniania zadań. W tym celu powstał Program Modernizacji Służb Mundurowych. Do 2020 r. ponad 6 mld złotych będzie przeznaczone na nowoczesny sprzęt, rozbudowę infrastruktury oraz wzrost wynagrodzeń. Ten priorytetowy projekt MSWiA powstał w nawiązaniu do programu modernizacyjnego zapoczątkowanego przez rząd premiera Jarosława Kaczyńskiego w 2007 r.

Wzrasta poczucie bezpieczeństwa Polaków

Według niedawnego badania CBOS, aż 89% Polaków uważa, że w Polsce żyje się bezpiecznie. To najwyższy poziom w historii tych badań, czyli od 1987 roku.

Dzielnicowi są bliżej obywateli

Program „Dzielnicowy bliżej nas” ułatwił obywatelom kontakt z dzielnicowym. Zgodnie z jego założeniami, dzielnicowi nie są obciążani dodatkowymi obowiązkami i pracą biurową. W ten sposób mogą poświęcić więcej czasu na sprawy swojego rejonu

Data dodania artykułu: 2017-07-17
Autor artykułu: Lubuski UW
stat4u