SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Olimpiada chemiczna w Tajlandii – polscy uczniowie z medalami
Polscy uczniowie na 49. Międzynarodowej Olimpiadzie Chemicznej (IchO) w Nakhon Pathom w Tajlandii zdobyli cztery medale – trzy srebrne i jeden brązow

Polskę w Nakon Pathon reprezentowało czterech uczniów. Srebrny medal zdobył Jakub Narodowiec z XXI Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie, Daniel Maksymilian Golec z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie oraz Michał Pychtin z XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. Brązowy medal do kraju przywiezie z kolei Wojciech Jan Jankowski z III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni.

Międzynarodowa Olimpiada Chemiczna (IChO) jest jedną z międzynarodowych olimpiad naukowych. Pierwsze zawody odbyły się w 1968 z inicjatywy Czechosłowacji, Polski i Węgier. Olimpiada ta miała miejsce w Polsce już trzykrotnie: w 1969 w Katowicach, 1978 – w Toruniu oraz w 1991 w Łodzi. Obecnie na międzynarodową olimpiadę chemiczną każdy kraj może delegować maksymalnie czworo uczestników oraz dwoje opiekunów.

W Polsce kwalifikacje odbywają się za pośrednictwem krajowej olimpiady chemicznej. Do reprezentacji automatycznie kwalifikuje się zdobywca pierwszego miejsca konkursu krajowego oraz trzej uczestnicy, którzy uzyskają największą liczbę punktów. Każda z olimpiad składa się z dwóch części – teoretycznej i eksperymentalnej.

Podczas sprawdzania testów i obrad jury młodzież uczestniczy w wielu imprezach kulturalnych, turystycznych i rozrywkowych. Mają one służyć poznaniu przyrody i kultury odwiedzanego kraju, a przede wszystkim wzajemnej integracji. Udział w tym prestiżowym konkursie jest dla każdego uczestnika niezapomnianym przeżyciem i wyróżnieniem.

Międzynarodowe Olimpiady Przedmiotowe to coroczne konkursy z różnych dziedzin nauki, w których udział biorą uczniowie z całego świata. Ich celem jest promowanie nauki, a udział w nich daje możliwość potwierdzenia swoich umiejętności i zdobycia najważniejszych edukacyjnych wyróżnień.

Wszystkim finalistom serdecznie gratulujemy, a uczestnikom kolejnych olimpiad życzmy powodzenia!

Data dodania artykułu: 2017-07-20
Autor artykułu: mat. prasowe MEN
stat4u