SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Technologia LED - Rozwój z prędkością światła w Olsztynie
3 kwietnia 2014 roku odbyło się spotkanie Technologia LED – rozwój z prędkością światła. Spotkanie miało miejsce w olsztyńskim Planetarium, w al. Marszałka J. Piłsudskiego 38.Organizatorem jest Urząd Miasta Olsztyna, Philips Lighting Poland - partner strategiczny i merytoryczny konferencji oraz Planetarium Olsztyńskie - partner wydarzenia.

Samorządowcy poznają technologię LED podczas konferencji w Olsztynie
W wielkich metropoliach fascynuje nas to, że życie toczy się tam przez całą dobę. O niektórych miastach mówimy, że nigdy nie kładą się spać. Niezależnie od wielkości ośrodków miejskich, istotną podstawą umożliwiającą ich wieczorne życie jest poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Bezpieczeństwo jest dla nich zachętą do przebywania w przestrzeni miast również wieczorem.

Polskie miasta mogą ożyć nocą
Jednym ze środków osiągnięcia takiego stanu, także w polskich miejscowościach, jest właściwe oświetlenie ulic i przestrzeni miejskich. Poprawia ono bezpieczeństwo ruchu kołowego i pieszego, przeciwdziała przestępczości, kradzieży samochodów i mienia, zmniejsza ilość rozbojów. Oświetlenie miejskie aktywizuje wieczorne życie miast, zachęca do organizowania imprez kulturalnych, wyciąga ludzi z domów. W dobrze oświetlonych miastach wieczorami toczy się życie. Ludzie liczniej pojawiają się na ulicach, deptakach i w parkach, ale także w sklepach, restauracjach i kinach. Piękne nocne oświetlenie, w którym uwzględniono także charakterystyczne obiekty architektoniczne, staje się szybko wizytówką miasta przyciągającą zainteresowanie turystów. Oświetlenie miejskie jest czynnikiem podwyższającym jakość życie na terenach zurbanizowanych i bezpośrednio przyczynie się do wzrostu zadowolenia mieszkańców.

Pomoże oświetlenie LED
W ostatnich dekadach ubiegłego stulecia, w polskich miastach możliwość uzyskania silnego, ale równocześnie ekonomicznego oświetlenia ulicznego wiązała się z koniecznością stosowania wysokoprężnych lamp sodowych dających charakterystyczne żółto-pomarańczowe światło.

Najnowsza technika LED przynosi jednak dużo efektywniejsze sposoby wytwarzania światła sztucznego, które umożliwiają lepsze oświetlenie przy mniejszych kosztach. Badania naukowe wykazują, że przy niskich poziomach natężenia oświetlenia występujących w nocny, światło białe zapewnia znacznie lepsze widzenie niż oświetlenie żółte i to już przy niższym natężeniu, a więc przy mniejszym zużyciu energii elektrycznej. Także dzięki lepszemu odwzorowaniu barw w świetle białym, otoczenie postrzegane jest jako jaśniejsze, bardziej przejrzyste i naturalne.

Oświetlenie, w którym jako źródła światła wykorzystywane są diody świecące LED jest najnowszą i intensywnie rozwijaną techniką, która już od kilku lat jest z powodzeniem stosowana do oświetlenia terenów miejskich na całym świecie. Podstawowe cechy oświetlenia LED to wysoka trwałość, niskie zużycie energii elektrycznej, doskonała jakość światła i łatwość sterowania. Białe światło LED jest stosowane nie tylko do oświetlania ulic, ale i całej przestrzeni miejskiej. Jego właściwości pozwalają samorządom płacącym za oświetlenie miejskie uzyskiwać oszczędności finansowe bez konieczności drastycznego i szkodliwego wyłączania instalacji oświetleniowych.

Władze polskich miast coraz lepiej rozumieją korzyści płynące z tworzenia przyjaznego środowiska miejskiego za pomocą światła LED. Wprowadzaniu tej nowej techniki sprzyjają też coraz liczniejsze programy finansowania inwestycji. Przedstawiciele lokalnych samorządów wciąż jednak potrzebują informacji praktycznych dotyczących tych zagadnień. Poszerzeniu wiedzy służyć będzie konferencja samorządowa „Technologia LED – rozwój z prędkością światła”, która odbędzie się w dniach 3-4 kwietnia w gwiezdnej scenerii Olsztyńskiego Planetarium. Organizatorem konferencji jest Urząd Miast Olsztyna, a partnerem strategicznym i merytorycznym – firma Philips Lighting Poland.

Partnerem wydarzenia jest także Planetarium Olsztyńskie, a wybór miejsca spotkania nie jest przypadkowy. Właśnie astronomowie, jako pierwsi, przedstawią ekologiczny aspekt i znaczenie zachowania ciemnego nieba przez stosowania w oświetleniu miejskim środków technicznych minimalizujących zanieczyszczanie środowiska światłem rozproszonym.

Specjaliści firmy Philips Lighting zapoznają uczestników konferencji z możliwością oszczędności finansowych płynących ze stosowania techniki LED w modernizacjach oświetlenia miejskiego i zwrócą ich uwagę na dodatkowe możliwości związane z systemami zarządzania oświetleniem. Doświadczeniem praktycznym w zakresie takiego dynamicznego sterowania oświetleniem LED, które pozwoliło zwiększyć oszczędności w zużyciu energii elektrycznej do 80%, podzielą się przedstawiciele UM Olsztyn. Swoje doświadczenia zaprezentują przedstawiciele Gminy Trzebielino, która w sierpniu 2012 r. jako pierwsza w Polsce wprowadziła oświetlenie LED na całym terenie oraz samorządowcy z Gminy Przytyk, która wykonała podobną modernizację w grudniu 2013 roku. Zebrani otrzymają także najnowsze informacje o modelach finansowania i funduszach unijnych dla realizacji efektywnego oświetlenia ulicznego. Podczas specjalnej wycieczki po Olsztynie goście konferencji poznają przykładowe realizacje oświetlenia przestrzeni miejskiej.

Ponadto, samorządowcy będą mogli również zobaczyć funkcjonalne wykorzystanie światła do iluminacji obiektów architektonicznych. Z okazji przypadającego 2 kwietnia Światowego Dnia Wiedzy Na Temat Autyzmu Philips Lighting oświetli na niebiesko Planetarium oraz Ratusz w Olsztynie. Iluminacja jest częścią światowych obchodów tego dnia, ustanowionego siedem lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. W roku 2013 w ramach tej kampanii na całym świecie podświetlono 4500 obiektów. Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu ma zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy i potrzeby osób z autyzmem.

Więcej wiadomości z Olsztyna na:www.olsztyn.eu

Data dodania artykułu: 2014-04-03
Autor artykułu: źródło- UM Olsztyn
stat4u