SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Setna rocznica uwięzienia Marszałka
22 lipca mija sto lat od osadzenia w gdańskim więzieniu komendanta Legionów Polskich brygadiera Józefa Piłsudskiego oraz pułkownika Kazimierza Sosnkowskiego, Szefa Sztabu I Brygady Legionów (w celi przebywali od 23 do 29 lipca).

Przypominamy, że ten krótki epizod w życiu Marszałka był tylko przystankiem w drodze do więzienia w Magdeburgu. Rocznica stała się okazją do organizacji uroczystości, będącej także preludium programu „Niepodległa” w województwie pomorskim. Wojewoda Dariusz Drelich objął wydarzenie honorowym patronatem.

W scenariuszu uroczystości nie mogło zabraknąć rekonstrukcji przemarszu aresztowanego Józefa Piłsudskiego i Kazimierza Sosnkowskiego od Dworca Głównego pod bramę Aresztu Śledczego. Pod umieszczoną tam pamiątkową tablicą odbyła się główna część obchodów.

Organizatorzy: Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Okręg Gdański, Wojewoda Pomorski , Prezydent Miasta Gdańska, Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, Dyrektor Aresztu Śledczego w Gdańsku, Dyrektor Oddziału PKP w Gdańsku i Komendant Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Data dodania artykułu: 2017-07-24
Autor artykułu: Pomorski UW
stat4u