SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Stołeczne obchody Święta Policji w Piasecznie
Awanse dla wyróżniających się funkcjonariuszy policji, nominacje na wyższe stopnie oficerskie i wręczenie odznaczeń za długoletnią służbę towarzyszyły piaseczyńskim obchodom 98. rocznicy powołania tej formacji. W uroczystościach uczestniczył Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Stołeczne obchody Święta Policji odbyły się na terenie Oddziału Prewencji Policji w Piasecznie, a poprzedziła je msza święta w Katedrze Polowej w intencji policjantek, policjantów i pracowników policji.

W trakcie głównych uroczystości, z udziałem m. in. Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka, Komendanta Głównego Policji nadinsp. dr Jarosława Szymczyka, Komendanta Stołecznego Policji insp. dr Rafał Kubickiego i Wojewody Mazowieckiego Zdzisława Sipiery uhonorowano zasłużonych policjantów i policjantki.

W tym roku w całym garnizonie stołecznym Krzyżem Zasługi odznaczono 1 policjanta, 106 – medalem „Za Długoletnią Służbę”, 90 zostało wyróżnionych odznaką „Zasłużony Policjant”. Tradycyjnie Święto Policji to także czas awansów. Ponad 3 tys. policjantek i policjantów garnizonu stołecznego otrzymało akty mianowania na wyższe stopnie, w tym 205 w korpusie oficerów.

Działajcie tak, by obywatele czuli się bezpiecznie. Dbałość o porządek, bezpieczeństwo, przestrzeganie prawa jest podstawowym elementem, który musi być codziennie wypełniany. Wszystkim awansowanym i wyróżnionym gratuluję i zapewniam, że w ramach swoich możliwości i kompetencji będę z Państwem współpracował – deklarował Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Po raz pierwszy podczas stołecznych obchodów Święta Policji wyróżniono także policyjnych sportowców. Specjalną Policyjną Odznakę Sprawności Fizycznej przyznaną przez Komendanta Stołecznego Policji otrzymało 13 policjantów.

O bezpieczeństwo na Mazowszu dbają dwa garnizony policji:

stołeczny (liczący 9 267 funkcjonariuszy) – obejmuje Warszawę i powiaty: nowodworski, warszawski – zachodni, grodziski, pruszkowski, piaseczyński, otwocki, miński, wołomiński i legionowski), mazowiecki z siedzibą w Radomiu (liczący 5 263 funkcjonariuszy) – obejmuje pozostałą część regionu województwa Mazowieckiego.

Co roku Święto Policji obchodzone jest 24 lipca. Tego dnia w 1919 roku Sejm przyjął ustawę o powołaniu Policji Państwowej. Święto tej formacji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił w lipcu 1995 roku.

Data dodania artykułu: 2017-07-27
Autor artykułu: Mazowiecki UW
stat4u