SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,5 nowych stacji wypożyczalni rowerów miejskich w Katowicach!
Od poniedziałku 31 lipca do dyspozycji mieszkańców zostaje oddanych 5 nowych stacji rowerów miejskich. To uzupełnienie już istniejącej infrastruktury, która obejmuje w tym momencie łącznie 35 stacji.

- Katowice to miasto z każdym rokiem coraz bardziej przyjazne dla rowerzystów. Inwestujemy znaczne środki w rozbudowę infrastruktury rowerowej – w tym roku wydamy ok. 6 mln zł na utworzenie 11 km nowych dróg rowerowych. Tak jak zapowiedziałem w kwietniu – 30 stacji to nie jest nasze ostatnie słowo. W dniu dzisiejszym otwieramy stacje w 5 nowych lokalizacjach - powiedział prezydent Marcin Krupa. – Bardzo się cieszę, że sprawdza się nasza strategia, by rowery pełniły w Katowicach funkcję zarówno rekreacyjną, ale też transportową. Pokazują to liczby – z roweru miejskiego w Katowicach skorzystano już blisko 115 tysięcy razy – dodaje prezydent.

ROZROST SIECI – EWOLUCJA – NIE REWOLUCJA Sieć wypożyczalni rowerów w Katowicach dynamicznie się rozrasta. W 2015 roku funkcjonowały trzy testowe wypożyczalnie, a w zeszłym roku było ich już 11 – w tym jedna sponsorska. W kwietniu tego roku uruchomiono ich 30. Tym samym katowicka sieć stała się największą w województwie śląskim. Katowice należą do ogólnopolskiej czołówki miast rozwijających sieci rowerowe. W kraju jest ich niewiele ponad 30. - Katowice umacniają się na pozycji rowerowego lidera na Śląsku. To cieszy zwłaszcza, że inne śląskie miasta biorą z Katowic przykład i również uruchamiają na swoim terenie systemy rowerów miejskich – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora City by bike. - Rowery Nextbike dostępne są już w Katowicach, Gliwicach, Pszczynie i Tychach, a w przyszłym roku będą też w Sosnowcu. Wiem, że marzeniem wielu mieszkańców jest swobodna komunikacja na rowerze miejskim w całej Aglomeracji. Każda decyzja o rozbudowie kompatybilnego systemu roweru miejskiego na Śląsku przybliża nas do tego celu – dodaje prezes Nextbike Polska. Z końcem lipca katowicka sieć zostaje rozbudowana o kolejne stacje. – Ta rozbudowa jest bardzo istotna w perspektywie udostępniania infrastruktury rowerowej w każdej dzielnicy Katowic. W latach 2016-2019 na projekt budowy dróg rowerowych "Podstawowa Sieć Infrastruktury Rowerowej w Katowicach" zostanie wydanych blisko 16 mln zł. Jego celem jest połączenie każdej dzielnicy drogą rowerową z centrum miasta.  Stacje rowerowe, które dzisiaj otwieramy w Murckach, Giszowcu, Nikiszowcu, Szopienicach i na Osiedlu Witosa są doskonałym uzupełnieniem tego zadania – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

LOKALIZACJE STACJI

Stacje Miejskie – 16
⦁ Giszowiec – Plac pod Lipami (NOWA!)
⦁ Murcki – Park Murckowski (NOWA!)
⦁ Witosa – Plac Herberta (NOWA!)
⦁ Szopienice – Plac Powstańców Śląskich (NOWA!)
⦁ Nikiszowiec – Lodowisko „Jantor” (NOWA!)
⦁ Al. Bolesława Krzywoustego - wschodnia cześć od rondka (przy WSZOP)
⦁ Al. Henryka Pobożnego - koło stawiku przy Lidlu
⦁ Al. Księżnej Jadwigi - przy szkole plastyczno-muzycznej
⦁ Strefa kultury nad NOSPR – parking
⦁ Dolina 3 Stawów - parking od ul. Francuskiej
⦁ Rynek koło CIT
⦁ Pl. Sejmu Śląskiego - przy przystanku od Jagiellońskiej
⦁ Załęże - Skwer S. Barei
⦁ Biblioteka Śląska - przy Parkingu
⦁ Park Kościuszki - główne wejście od A4
⦁ Bogucice przy szpitalu

Stacje Miejskie zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego 6 stacji powstanie w Ligocie-Panewnikach w ramach projektu „Rower miejski dla Ligoty i Panewnik”, który uzyskał 1 196 głosów.
⦁ Kokociniec przy SP 67
⦁ Ligota Medyków
⦁ Ligota - Skwer Bolesława Szabelskiego
⦁ Ligota - Dworzec PKP
⦁ Ligota - ul. Wczasowa
⦁ Zadole - przy kościele

3 stacje powstaną w Piotrowicach-Ochojcu w ramach projektu „Rowerem miejskim po Ochojcu, Piotrowicach i dalej…”, który uzyskał 735 głosów.
⦁ Ochojec - przy V LO
⦁ Piotrowice - przy skrzyżowaniu Jankego/Armii Krajowej
⦁ Piotrowice - przy SP 27

Stacje sponsorskie
⦁ Osiedle Franciszkańskie - TDJ Estate
⦁ GPP Business Park – GPP
⦁ Silesia Business Park – SKANSKA
⦁ ul. Krasińskiego 8 - Politechnika Śląska
⦁ ul. Kraśnickiego 14 - TBS Katowice
⦁ Zawodzie - przy Saint Etienne 1 - TBS Katowice
⦁ ul. Mariacka przy skrzyżowaniu z ul. Francuską - Murapol SA
⦁ ul. Chorzowska przy Parku Alojzego Budnioka - Murapol SA
⦁ ul. Chorzowska - Silesia City Center
⦁ Centrum 3 Stawy

SIEĆ WYPOŻYCZALNI W LICZBACH
⦁ Łącznie z katowickiej sieci skorzystano 114 246 razy
⦁ W tym sezonie rowery wypożyczono 68 422 razy
⦁ Najwięcej wypożyczen było w maju 2017 – rowery wypożyczono 24 793, a najlepszym dniem był 18 maja - 1333 wypożyczeń
⦁ Blisko 18 tysięcy osób zarejestrowanych w systemie, z czego 8,7 tysiąca rejestracji w tym roku

Utworzenie systemu wypożyczalni rowerów miejskich zostało powierzone PKM Katowice. Projekt 20 stacji wypożyczalni rowerów kosztował 700 tys. zł. To koszt dzierżawy urządzeń i rowerów, montaż i obsługa systemu. Kolejnych 5 nowych stacji, to koszt wysokości 105 tys. zł. Informację opracował Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice Osoba do kontaktu: Ewa Biskupska, tel. 509 711 337, e-mail: ewa.biskupska@katowice.eu

Data dodania artykułu: 2017-07-31
Autor artykułu: UM Katowice
stat4u