SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Obchody 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Międzypokoleniowe spotkania z powstańcami, okolicznościowe przemówienia, składanie wieńców i symboliczna minuta ciszy w godzinę „W”. Tak w Warszawie i na Mazowszu uczczono pamięć o poległych i zamordowanych w czasie Powstania Warszawskiego żołnierzy podziemia AK.

Obchody wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęły się już 31 lipca. W przeddzień 73. rocznicy powstańczego zrywu Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego z uczestnikami powstania.

W trakcie uroczystości, w której udział wziął m.in. Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz i Dyrektor Biura Wojewody Józef Wierzbowski, prezydent odznaczył powstańców oraz osoby zasłużone w upamiętnieniu wydarzeń sprzed 73 lat oraz zaangażowanych w działalność na rzecz kombatantów.

Wśród wyróżnionych odznaczeniem znalazł się dr Piotr Oleńczak, kierownik Oddziału Współpracy Instytucjonalnej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

1 sierpnia, w oficjalnym dniu obchodów, Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera złożył wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza i pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, a także wziął udział w uroczystości „Godzina W” przed Pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Wieńce w hołdzie ofiarom powstania składali tego dnia także Wicewojewodowie:

Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski przy pomniku „Polegli-Niepokonani" na Cmentarzu Powstańców Warszawy i w trakcie uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego przy ulicy Bartyckiej, Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz pod tablicą upamiętniającą przy ul. Filtrowej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela ps. „Monter” rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Powstanie Warszawskie trwało 63 dni – do 2 października 1944 roku i było największą akcją zbrojną w okupowanej przez Niemców Europie. Do walk w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. żołnierzy podziemia. Blisko połowa z nich zginęła w walce o suwerenność Polski. Równie ogromne były straty wśród ludności cywilnej – ok 180 tys. ofiar. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal doszczętnie spalone i zburzone.

Data dodania artykułu: 2017-08-01
Autor artykułu: Mazowiecki UW
stat4u