SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Żywnościowe koło ratunkowe
5 tysięcy ton żywności trafiło do potrzebujących Małopolan w tym roku w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020. 2 sierpnia w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbył się briefing prasowy, w trakcie którego wojewoda małopolski Piotr Ćwik, dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Krakowie Piotr Serafin oraz dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Bogdan Kordula omówili szczegóły dotyczące Programu.

Program to swoiste żywnościowe koło ratunkowe dla wielu potrzebujących. Bardzo cieszy fakt, że dzięki zmianie kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z paczek żywnościowych pojawiła się szansa na wsparcie znacznie większej liczby osób niż dotychczas. To niezwykle istotne, że dzięki Programowi wspólnie pomagamy potrzebującym. Serdecznie dziękuję Caritasowi za zaangażowanie w realizację Programu oraz za wszelkie inne inicjatywy, które służą wspieraniu ubogich. Dziękuję również wszystkim instytucjom oraz samorządom, którą włączają się w te działania – powiedział wojewoda Piotr Ćwik.

Również dyrektor ARR w Krakowie Piotr Serafin zwrócił uwagę na to, że w POPŻ nastąpiło wiele dobrych zmian: wzrosła jakość produktów, opakowania są atrakcyjniejsze, a procedury uproszczone.

Ksiądz Bogdan Kordula zaakcentował zaś to, że Program ma charakter kompleksowy: - To nie tylko paczki żywnościowe, ale także szereg działań towarzyszących: edukowanie, pokazywanie, jak dobrze wykorzystywać żywność i jak ekonomicznie przygotowywać posiłki czy warsztaty kulinarne i dietetyczne. Programem Operacyjnym Pomoc Żywnościowa zarządza Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jest on finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. 1 stycznia 2017 roku jako kryterium dochodowe umożliwiające korzystanie z pomocy ustalono kwoty: 1268 zł dla osoby samotnie gospodarującej i 1028 zł dla osoby w rodzinie.

Data dodania artykułu: 2017-08-03
Autor artykułu: Małopolski UW
stat4u