SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,100. rocznica internowania w Szczypiornie Legionistów Józefa Piłsudskiego
W Kaliszu odbyły się uroczystości związane z 100. rocznicą internowania w Szczypiornie Legionistów Józefa Piłsudskiego Kalisz 1917-2017. Uroczystości zainaugurowała msza święta polowa w intencji zmarłych i poległych Żołnierzy Legionów Józefa Piłsudskiego, celebrowana przez biskupa kaliskiego ks. Edwarda Janiaka. W wydarzeniu uczestniczyła wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg.

Podczas uroczystości wicewojewoda przypomniała, że rok 2017 ogłoszony został Rokiem Józefa Piłsudskiego. Z tej też okazji otwarte zostały wystawy "Józef Piłsudski w Kaliszu" oraz "Obóz internowanych Legionistów w Szczypiornie". - Dziękuję wszystkim zaangażowanym w tworzenie tego przedsięwzięcia, dziękuję za pielęgnowanie pamięci o ważnych wydarzeniach historycznych. Dzisiejsza rocznica uświadamia nam, że wierność wartościom jest podstawą silnego państwa, jest jego przyszłością - mówiła wicewojewoda.

Podczas uroczystości na terenie Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej zorganizowany został piknik militarny, podczas którego uczestnicy mogli zobaczyć historyczny sprzęt wojskowy, pojazdy uzbrojenia wojskowego oraz wyposażenie i sprzęt współczesnych sił zbrojnych. Nie zabrakło też stoisk promocyjnych służb mundurowych i występu Orkiestry Dętej Stowarzyszenia „Gród nad Prosną” pod dyrekcją Wojciecha Zielezińskiego.

Wydarzeniem towarzyszącym jest rozpoczynający się dziś, największy w regionie, IV Turniej Piłki Ręcznej Szczypiorno Cup o Puchar Prezydenta Andrzeja Dudy. Mecze rozegrane zostaną 4-6 sierpnia.

Data dodania artykułu: 2017-08-06
Autor artykułu: Wielkopolski UW
stat4u