SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Wicewojewoda oddał cześć ofiarom I wojny światowej
6 sierpnia 2017 r. w Rudce nieopodal Wierzchosławic odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary I wojny światowej. Na miejscowym cmentarzu pochowano szczątki ofiar Wielkiej Wojny, których groby ekshumowano w ostatnich miesiącach. W wydarzeniu, podczas którego oddano hołd tym, którzy zginęli w 1914 roku wziął udział wicewojewoda Józef Gawron.

W zbiorowej mogile spoczęły szczątki 15 osób ofiar wojny, które zostały ekshumowane w listopadzie 2016 roku i w lipcu 2017 roku. Dzisiejsza uroczystość jest wyrazem naszego szacunku dla tych, którzy stali się ofiarami wojny, choć nie byli żołnierzami. Po ponad stu latach oddajemy im zabraną przez oprawców godność i szacunek. Naszym obowiązkiem jest otoczenie czcią i pamięcią grobów naszych przodków. W takich chwilach, jak ta pamiętamy o nieodnalezionych grobach Żołnierzy Wyklętych, które też powinny być miejscami pamięci narodowej. - powiedział podczas wydarzenia wicewojewoda małopolski Józef Gawron

Wicewojewoda podziękował osobom, które przyczyniły się do realizacji tego przedsięwzięcia. Przypomniał także, iż dla obecnego Rządu RP kwestie związane z godnym upamiętnianiem wydarzeń związanych z historią narodową, także w wymiarze lokalnym, mają priorytetowe znaczenie. Wojewoda zwrócił uwagę na potrzebę dbania o prawdę historyczną oraz przywracanie pamięci i godności tym, którym zawdzięczamy wolną ojczyznę. Po wystąpieniach zaproszonych gości, dokonano symbolicznego złożenia wieńców na grobie ofiar cywilnych I wojny światowej. Na koniec uroczystości uczestnicy wspólnie odśpiewali Rotę.

Data dodania artykułu: 2017-08-08
Autor artykułu: Małopolski UW
stat4u