SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Polonia w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim
W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie wicewojewody lubelskiego Roberta Gmitruczuka z Polonią, która przyjechała do Lublina. Przyjazd ok. 200 osób z 9 krajów na dwutygodniowy pobyt w Lublinie związany jest z przygotowanymi specjalnie dla młodzieży projektami - Akademia Liderów,

10 edycja warsztatów plastycznych, warsztaty językowe „Lato z Polską” oraz praktyki medyczne. Udział w warsztatach weźmie młodzież wraz z opiekunami. Młodzież delegowana została przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce, BRASPOL w Brazylii, Polską Macierz Szkolną na Litwie, Macierz Szkolną w Republice Czeskiej, Stowarzyszenie "Dom Polski" w Mołdawii, Związek Polaków na Białorusi Oddział w Mińsku, Związek Polaków w Rumunii, Stowarzyszenie Kulturalno Oświatowe "Latarnik" w Tiumeniu (Syberia), Związek Polaków na Ukrainie (Kijów, Biała Cerkiew), Zjednoczenie Nauczycieli Polskich na Ukrainie oraz parafie katolickie w Sumach i Kamieńcu Podolskim.

- Serdecznie was witamy na gościnnej ziemi lubelskiej. W mieście, z którego wyszła idea Unii nie tylko tej z 1569 r., ale która winna być wzorem dla obecnej Unii do której należymy - przywitał zgromadzonych wicewojewoda. Słowami św. Jana Pawła II podkreślił jak ważną wartością jest ojczyzna, która łączy Polaków z całego świata. - Mam ogromny zaszczyt i przyjemność przywitać państwa w Lublinie, w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim, w miejscu które uosabia państwo do którego wszyscy tęsknimy, do którego wszyscy nawiązujemy - dodał wicewojewoda. Wielu Polaków było zmuszonych do opuszczenia ojczyzny. Powodem były wydarzenia historyczne, poszukiwanie nadziei, lepszego jutra. Podziękował również opiekunom młodzieży, którzy swoja pracą utrwalają historię Rzeczpospolitej oraz stanowią przykład polskiego honoru i dumy, ponieważ każdy Polak jest osobą dumną ze swojej przeszłości, śmiało patrzącą w przyszłość. Nasza ojczyzna jest miejscem gdzie spotykają się Polacy ze wszystkich zakątków świata. To tutaj łączy się wschód i zachód.

Po powitaniu gości wystąpił zespół Zespołu Pieśni i Tańca "Polanie znad Dniepru" oraz młodzież z Żytomierza. Spotkanie zakończyła debata z udziałem Andre Hamerskiego wieloletniego prezesa BRASPOL oraz Sergiusza Fiela Wiceprezesa Kongresu Polaków w Brazylii. Debatę poprowadził Michał Dworski z Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Lublinie. Przyjazd Polonii powiązany został z obchodami 700-lecia miasta Lublin.

Data dodania artykułu: 2017-08-14
Autor artykułu: Lubelski UW
stat4u