SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Minister Mariusz Błaszczak po wizycie w woj. kujawsko-pomorskim: Cały czas działamy na rzecz tego, aby usunąć skutki nawałnicy
Cały czas działamy na rzecz tego, aby usunąć skutki tej nawałnicy. Ale też chcę bardzo mocno podkreślić, że decyzje o użyciu konkretnych sił i środków zapadają tu na miejscu, a nie w Warszawie. Całą akcję koordynuje wojewoda kujawsko-pomorski, rozkazy wydaje, decyzje podejmuje komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej oraz komendanci w poszczególnych powiatach. Ten system jest systemem dopracowanym, ten system działa. Ci wszyscy, którzy twierdzą, że nic się nie dzieje albo twierdzą, że dzieje się nie tak jak się dziać powinno, wykazują się po prostu złą wolą. Chciałbym też podziękować wolontariuszom i tym, którzy świadczą pomoc sąsiedzką. Byliśmy tu niedaleko w gospodarstwie, które jest właśnie zabezpieczane poprzez takie działania. Działania związane z pomocą sąsiedzką. Wcześniej oczywiście byli tu funkcjonariusze straży pożarnej, a więc w tej trudnej sytuacji solidarność międzyludzka jest bardzo wielką wartością – podkreślił szef MSWiA.

Minister Mariusz Błaszczak, który razem z sekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Bartoszem Kownackim i wojewodą wizytował tereny najbardziej dotknięte przez kataklizm, potwierdził stabilną sytuacje w kujawsko-pomorskim i zapowiedział że doceni wzorową postawę strażaków.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz na konferencji prasowej w zniszczonej przez kataklizm Wielkiej Kloni w powiecie tucholskim podkreślał, że od pierwszych godzin po przejściu nawałnicy jest w stałym kontakcie ze służbami, strażą pożarną, policją i samorządowcami. - Starostowie tych pięciu najbardziej dotkniętych powiatów są w stałym kontakcie ze sztabem kryzysowym wojewody. Funkcjonujemy mimo tej trudnej sytuacji. Dziękuję Panu Ministrowi za wsparcie, bo dzięki niemu bardzo szybko mogliśmy pomóc samorządom.

Minister spraw wewnętrznych i administracji razem z wojewodą i komendantem wojewódzkim PSP w Toruniu gen. Januszem Halakiem wizytowali dziś niektóre z miejscowości poszkodowanych w nawałnicy z piątku na sobotę: Sitowiec, Dziedzinek i Mąkowarsko, Pruszcz, Bagienicę, Małą Klonię i Wielką Klonię.

O godz. 18:00 w budynku Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy odbyło się trzecie spotkanie sztabu kryzysowego z udziałem Mariusza Błaszczaka oraz wiceszefa MON Bartosza Kownackiego. Obecni na nim byli parlamentarzyści, przedstawiciele policji i straży pożarnej oraz samorządowcy.

Podczas nawałnicy z 11 na 12 sierpnia zostało uszkodzonych ponad 2 tysiące budynków mieszkalnych, strażacy interweniowali ponad 5 tysięcy razy, 4 miliony metrów sześciennych drzew zostało powalonych. W niedzielę do najbardziej poszkodowanych 25 gmin trafiły środki z MSWiA. Kwota 7 milionów złotych ma zostać rozdysponowana przez gminy pośród potrzebujących. W regionie osiem osób zostało rannych, w tym jedna ciężko. Podczas akcji ucierpiał jeden ze strażaków.

Data dodania artykułu: 2017-08-16
Autor artykułu: mswia.gov.pl
stat4u