SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Święto Wojska Polskiego w Opolu
Mszą św. W opolskiej Katedrze rozpoczęły się obchody święta Wojska Polskiego. Organizatorem uroczystości był dowódca Garnizonu Opole i zarazem dowódca 10 Opolskiej Brygady Logistycznej płk. Szymon Lepiarz. Wojewoda opolski objął uroczystości patronatem honorowym.

W uroczystościach brali udział wojewoda opolski Adrian Czubak, parlamentarzyści ziemi opolskiej, kombatanci, żołnierze 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, grupy rekonstrukcyjne oraz mieszkańcy Opolszczyzny.

Po zakończeniu uroczystej mszy św. zebrani przemaszerowali ulicami Opola na Plac Wolności gdzie pod pomnikiem poświęconym Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego odbyła się główna część uroczystości.

Adrian Czubak w wystąpieniu podziękował żołnierzom za wspaniałą, wzorową służbę i za ich niezłomność - Spotykamy się tu dziś aby oddać cześć i chwałę wszystkim naszym przodkom, wszystkim naszym bohaterom, którzy od niepamiętnych czasów stoją na straży naszych granic, na straży naszych rodzin – mówił.

W trakcie uroczystości wręczone zostały akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe oraz wręczone odznaczenia i wyróżnienia. Zebrani złożyli także kwiaty, oddając hołd żołnierzom poległym w obronie niepodległości na wszystkich frontach.

Uroczystości zwieńczyła defilada pododdziałów oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu pododdziału 10 Opolskiej Brygady Logistycznej oraz koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej Górażdże.

Wraz z uroczystościami zorganizowany został Piknik Żołnierski, gdzie zebrani mogli zapoznać się z nowoczesnymi i historycznymi pojazdami wojskowymi, sprzętem wojskowym oraz posilić się żołnierską grochówką.

Data dodania artykułu: 2017-08-16
Autor artykułu: Opolski UW
stat4u