SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Sukces zespołu SumoMasters w Chinach
1316 robotów z 26 krajów w Pekinie … i miejsca na podium dla studentów z Politechniki Białostockiej. Zespół SumoMasters zdobył I oraz III miejsce na międzynarodowych zawodach robotycznych w Chinach - RobotChallenge 2017 (4 - 6 sierpnia).

To największe zawody, w jakich brała udział drużyna SumoMasters z Wydziału Mechanicznego. W swojej kategorii członkowie zespołu musieli zmierzyć się z najlepszymi konstrukcjami m.in. z Chin, Japonii (najlepiej obecnie wyposażona konstrukcja), Meksyku (trzech medalistów RoboGames 2017 w USA), Turcji, Kuwejtu. Drużyna wystawiła dwie konstrukcje: robota Masakrator oraz Speedster, które trafiły do oddzielnych grup. Każdy z robotów w swojej grupie zajął pierwsze miejsce. Niestety losowanie i stworzona drabinka pucharowa spowodowała, że obie konstrukcje w półfinałach trafiły na siebie. Znając możliwości obu robotów oraz przyszłego przeciwnika, drużyna podjęła decyzję, że w finale wystartuje robot Masakrator. Zmierzył się on z niepokonanym do tej pory japońskim robotem. Walkę zwyciężył z wynikiem 2:0 (walka toczy się do 2 zwycięstw). Robot Speedster zajął 3 miejsce.

Warto dodać, że oba roboty nie przegrały żadnej walki podczas trwania całego turnieju. Uczestnicy zawodów byli pod wielkim wrażeniem budowy i działania obu robotów, co znalazło również swoje odzwierciedlenie w zaproszeniu na rozmowę z prezesem firmy Fujisoft - głównym organizatorem nieoficjalnych mistrzostw świata All Japan Robot Tournament w Tokio (na te zawody obie konstrukcje już wcześniej wywalczyły zaproszenia na turniejach). To doświadczenie członkowie zespołu chcą wykorzystać przy budowie trzeciej konstrukcji, z którą wystartują w zawodach w Rumunii, a w grudniu - w Japonii (All Japan Robot Tournament) - mówi dr inż. Rafał Grądzki - opiekun drużyny SumoMasters.

Szczęśliwi i pełni energii już nie możemy się doczekać kolejnych zawodów, tym razem w Bukareszcie. Planujemy wystawić tam zupełnie nową, trzecią konstrukcję. Rumunio nadchodzimy - napisali studenci na swoim profili na Facebooku.

Wyjazd na zawody w Chinach możliwy był dzięki wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dzięki uzyskanemu przez Wydział Mechaniczny grantowi z programu Najlepsi z najlepszych! studenci będą mogli wystartować także w zawodach w Rumunii, Japonii, USA i Hiszpanii.

Data dodania artykułu: 2017-08-16
Autor artykułu: mat. prasowe PB
stat4u