SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Będą uproszczone procedury szacowania strat po klęskach żywiołowych
Jeszcze dziś będzie gotowy projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który umożliwi zastąpienie rzeczoznawców, urzędnikami z uprawnieniami budowlanymi. Chodzi o uproszczenie procedur związanych z wypłatą pomocy dla poszkodowanych – zapowiedział na środowym spotkaniu z samorządowcami z województwa wielkopolskiego minister Mariusz Błaszczak.

Szef MSWiA oraz wojewoda Zbigniew Hoffmann spotkali się w Poznaniu z wielkopolskimi samorządowcami z gmin, które najbardziej ucierpiały podczas nawałnic. Minister zaznaczył, że zostały już uruchomione pieniądze, które stanowią pierwsze wsparcie dla poszkodowanych czyli do 6 tys. zł.

- Te pieniądze powinny być już na kontach gmin. Sądzę, że są już Państwo przygotowani, aby wypłacać te środki poszkodowanym – zwrócił się do przedstawicieli samorządów minister Błaszczak.

Podczas spotkania, szef MSWiA poinformował jak będą działały zmienione przepisy dotyczące szacowania strat po klęskach żywiołowych. Komisje powołane na poziomie gminnym, w których będzie urzędnik o uprawnieniach budowlanych, będą dokonywały szacowania strat, które będą podstawą do uruchamiania pieniędzy. Chodzi o to, aby skrócić czas procedur i pomóc poszkodowanym, a nie mnożyć procedur i czynności administracyjnych.

Minister Mariusz Błaszczak podziękował także strażakom, druhom OSP oraz policjantom, którzy brali udział w akcji ratunkowej na terenie województwa wielkopolskiego.

- Wszyscy jesteśmy zgodni z tym, że straż pożarna wykazała się wielkim zaangażowaniem i profesjonalizmem. Dziękuję także policji. Sytuacja jeżeli chodzi o dostawy energii jest opanowana, już tylko kilkuset odbiorców jest jej pozbawionych. Zakończyliśmy etap ratowania życia i zdrowia ludzkiego, teraz przystępujemy do szacowania szkód. Myślę, że zmiana przepisów, którą zaproponowałem znacznie przyśpieszy te czynności – zaznaczył minister.

Szef MSWiA podziękował szczególnie strażakom-ochotnikom i przypomniał, że zarówno w 2016 roku, jak i w 2017 roku MSWiA zwiększyło kwoty dotacji dla OSP. W 2016 roku Ochotnicze Straże Pożarne otrzymały zwiększoną, w stosunku do roku poprzedniego, kwotę 109 mln zł, natomiast w 2017 roku dotacja wzrosła o 15 mln zł – do ponad 124 mln zł. Jednostki OSP zostały również objęte „Programem Modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020” i w ciągu czterech lat otrzymają z tego programu 501 mln zł. Minister Błaszczak poinformował także samorządowców, że dzięki środkom z programu modernizacji do wielkopolskiej PSP trafi 10 nowych podnośników.

W spotkaniu udział wzięli także komendant wojewódzki PSP oraz funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, którzy informowali o dotychczasowych działaniach związanych z akcją ratowniczą oraz usuwaniem skutków nawałnicy. Ob

Data dodania artykułu: 2017-08-17
Autor artykułu: mswia.gov.pl
stat4u