SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Minister Mariusz Błaszczak wprowadził uproszczone procedury i podniósł odszkodowania dla poszkodowanych przez nawałnice
Uważamy, że dotychczasowe procedury były zbyt czasochłonne. Zależy nam na tym, żeby ludzie mogli odbudować swoje domy jak najszybciej – powiedział minister Mariusz Błaszczak zapowiadając zmiany w przepisach, które mają ułatwić usuwanie skutków ostatnich nawałnic. Rozporządzenie w tej sprawie w czwartek trafiło do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Inspektorzy nadzoru budowlanego ocenią straty

Przygotowane przepisy mają ułatwić i przyspieszyć szacowanie strat. - Oprócz rzeczoznawców straty mogą oceniać pracownicy inspektoratów nadzoru budowlanych. Jest to znaczące ułatwienie – podkreślił minister Mariusz Błaszczak. Już dzisiaj część urzędników z inspektoratów nadzoru budowlanego zostało oddelegowanych do pracy w województwach, które ucierpiały podczas ostatnich burz.

Rozporządzenie wymienia również 100 gmin z województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego, w których będą obowiązywały uproszczone procedury związane z uzyskiwaniem zgód na odbudowę i remont budynków. Tam, gdzie dziś potrzebne jest zezwolenie na budowę, teraz wystarczy zgłoszenie. Remont będzie można przeprowadzić bez żadnych formalności. Uproszczony zostanie też odbiór budynku, który został wyremontowany lub odbudowany.

- Te decyzje służą do tego, aby niezwłocznie przystąpić do etapu usuwania skutków nawałnicy. Etap związany z ratowaniem życia i zdrowia mamy już za sobą – podsumował minister Mariusz Błaszczak.

Wyższe odszkodowania dla poszkodowanych

- Podjęliśmy decyzję, zgodnie z tym o czym mówiła Pani premier, o podwyższeniu kwoty, która będzie przeznaczona na pokrycie kosztów odbudowy zniszczonych budynków – poinformował Mariusz Błaszczak, szef MSWiA. Do tej pory była to kwota do 100 tysięcy złotych. Teraz mieszkańcy, których domy zostały zniszczone podczas ostatnich nawałnic, mogą otrzymać do 200 tysięcy złotych. Minister Mariusz Błaszczak podkreślił, że jeśli sytuacja będzie tego wymagała, kwota tam może zostać jeszcze zwiększona.

Nowym rozwiązaniem jest również możliwość ubiegania się o odszkodowanie w przypadku zniszczonych przez burze budynków gospodarczych. Na cel będzie można otrzymać do 100 tysięcy złotych.

Data dodania artykułu: 2017-08-18
Autor artykułu: mswia.gov.pl
stat4u