SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Wojsko z pomocą poszkodowanym
Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, na wniosek Wojewody Pomorskiego, wydał decyzję o wydzieleniu żołnierzy oraz sprzętu wojskowego do pomocy w likwidowaniu skutków nawałnic. Wojsko jest w gotowości do udzielenia w każdej chwili niezbędnej pomocy w całej Polsce.

Informacja o zaangażowaniu wojska z 21.08.2017

Ponad 430 żołnierzy i wojskowych strażaków niesie pomoc w rejonach dotkniętych skutkami nawałnic; w terenie także 222 jednostki sprzętu.

W odwodzie pozostają żołnierze Żandarmerii Wojskowej i specjalistyczne pojazdy.

Wydzielone siły i środki Sił Zbrojnych RP w ramach wsparcia administracji publicznej w sytuacji kryzysowej realizują przy pomocy specjalistycznego sprzętu m.in:

WZZ Chojnice oczyszczanie : rzeki Brda, kanału Brdy, rzeki Zbrzyca, rzeki Miłoszna. Ponadto, realizują zaopatrywanie w energię elektryczną gospodarstw. Udrożniono i poszerzono drogę DK 22 kierunek m. Rytel – m. Chojnice.

WZZ BYDGOSZCZ oczyszczanie dróg w m. Wąwelno (gm. Sośno). Ponadto usunięto zator na rzece Kamionka w okolicy Wielka Klonia, oczyszczono drogę na trasie Gostycy-Wielka Klona;

WZZ SZUBIN oczyszczanie wiatrołomów. W m. Smolniki dostarczano wodę pitną dla ludności cywilnej. Kontynuowano prace polegające na zabezpieczeniu w energię elektryczną lokalnych gospodarstw oraz odgruzowywaniu budynku gospodarczego

Ministerstwo Obrony Narodowej, wojsko pozostaje w stałym kontakcie z przedstawicielami samorządów i administracji państwowej. Z polecenia Ministra Obrony Narodowej jednostki wojskowe Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych konsultują m.in. z sołtysami terenów dotkniętych nawałnicami zakres niezbędnej pomocy.

Te siły i środki są adekwatne i zostały uruchomione zgodnie z zapotrzebowaniem. MON pozostaje w stałym kontakcie z przedstawicielami samorządów oraz administracji państwowej. Pomoc wojskowa będzie udzielana stale, aż do czasu, gdy będzie istniała taka potrzeba.

Wojsko Polskie jest w ciągłej gotowości do udzielenia pomocy związanej z reagowaniem kryzysowym na terenach dotkniętych nawałnicami. Przedstawiciele armii biorą udział w działaniach regionalnych zespołów zarządzania kryzysowego oraz na bieżąco monitorują sytuacje związane z koniecznością użycia sił i środków niezbędnych do pomocy.

Minister Obrony Narodowej niezwłocznie podejmuje ewentualne decyzje o udzieleniu pomocy przez wojsko na wnioski i zapotrzebowania, które płyną po nawałnicy.

https://wiadomosci.tvp.pl/33615704/cala-polska-pomaga

Data dodania artykułu: 2017-08-22
Autor artykułu: mat. prasowe MON
stat4u