SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Przed polskim górnictwem i energetyką jest dobra przyszłość
Górnictwo jest i będzie dla polskiej gospodarki niezwykle ważne. Te targi pokazują, jak dużo może być w górnictwie nowoczesnych technologii. To jest przyszłość tego sektora i polskiej gospodarki – powiedziała premier Beata Szydło podczas uroczystości otwarcia Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego w Katowicach.

Kiedy mój rząd rozpoczynał swoją pracę, wiedzieliśmy, że jednym z pierwszych i trudnych zadań, które musieliśmy podjąć jest rozwiązanie problemu górnictwa i doprowadzenie do jego reformy. Chyba niewielu wówczas wierzyło, że to się powiedzie. Nie chodziło o to, by wprowadzić reformę na dwa, trzy lata, którą później trzeba by było zrobić od nowa. Zależało nam na budowie systemu i innym spojrzeniu na branżę górniczą – dać jej nowe życie i przyszłość. I tak się stało – podkreśliła.

Dziś to jest nasz wspólny sukces – to, że możemy powiedzieć w Katowicach w 2017 roku: przed polskim górnictwem i energetyką jest dobra perspektywa, dobra przyszłość. Chcemy budować polską energetykę i gospodarkę w oparciu o bezpieczny miks energetyczny w którym węgiel kamienny i brunatny będą miały niezwykle istotne miejsce – oświadczyła premier Beata Szydło.

Szefowa rządu złożyła także podziękowania ministrowi energii Krzysztofowi Tchórzewskiemu, wiceministrowi Grzegorzowi Tobiszowskiemu oraz wszystkim szefom spółek górniczych i energetycznych, którzy pracują nad tym, by wprowadzany projekt naprawy polskiego górnictwa się powiódł. Podziękowała także zarządom spółek, pracownikom i załogom, które podeszły ze zrozumieniem do proponowanych zmian.

Nowoczesność, konkurencyjność i bezpieczeństwo sektora

Premier podkreśliła, że celem rządu są prace nad tym, by polskie górnictwo było nowoczesne, konkurencyjne i przynosiło zyski. Tak się dzieje i będzie się działo przez kolejne miesiące, lata bo przecież ta reforma cały czas trwa i weszła w nowy etap. Teraz myślimy o budowaniu nowoczesnych technologii węglowych, o nowoczesnym górnictwie, a do tego potrzebujemy nowoczesnych rozwiązań – mówiła.

Chcemy stawiać na polską myśl inżynierską, oferować nasze produkty na zewnątrz i mówić o tym, że polskie górnictwo i energetyka są naszą wizytówką. To jest też bezpieczeństwo Polski. Zdajemy sobie sprawę, że we współczesnym świecie każdy państwo musi budować tak swoją gospodarkę, by jak najlepiej zabezpieczyć swoje interesy. I to robimy – zaznaczyła szefowa rządu.

Zobacz film Premier Beata Szydło podczas otwarcia Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego » Podkreśliła, że choć reformy i decyzje nie są łatwe, udało się stworzyć dobry zespół, który ten projekt potrafił wprowadzić w życie. Teraz jesteśmy na tym etapie kiedy budujemy przyszłość polskiego górnictwa. Jestem dumna że ten projekt się powiódł również dlatego, że sama jestem związana z gminą górniczą. Wiem doskonale, że dla nas, ludzi mieszkających na południu Polski, górnictwo to nie tylko gospodarka, miejsce pracy, ale też wielki etos budowany przez wiele pokoleń – dodała. Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego w Katowicach

Targi o ponad 30-letniej tradycji (dawny SIMMEX) organizowane są co 2 lata w Międzynarodowym Centrum Kongresowym oraz w obiektach największej w Polsce hali wystawienniczo – koncertowej „Spodek”. W ostatniej edycji targów, w roku 2015, uczestniczyło ponad 400 firm z 19 krajów. Ekspozycję odwiedziło ponad 25 tys. profesjonalistów, w tym misje gospodarcze m.in. z Ukrainy, Wietnamu, Chin, Niemiec, Kolumbii, Chile i Wielkiej Brytanii. Bardzo licznie reprezentowane były kierownictwa kopalń, centrów wydobywczych oraz spółek węglowych. Oferta prezentowana na targach obejmuje kompleksowe usługi dla górnictwa. Targom towarzyszą międzynarodowe konferencje i sympozja, w których uczestniczą przedstawiciele Komisji Europejskiej, polskiego rządu, Międzynarodowej Agencji Energii, Światowego Kongresu Górniczego i europejskiej nauki.

Data dodania artykułu: 2017-08-29
Autor artykułu: premier.gov.pl
stat4u