SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Pamięć o Holocauście w Łodzi
29 sierpnia 1944 roku odjechał z Łodzi do Auschwitz ostatni transport Żydów z Litzmannstadt Getto. Z okazji siedemdziesiątej trzeciej rocznicy tego wydarzenia zorganizowano na cmentarzu przy ul. Brackiej oraz na stacji Radegast uroczystości upamiętniające Żydów - ofiary łódzkiego getta.

W tegorocznych obchodach wzięli udział Dawid Drabik - reprezentant Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy, wiceminister kultury Jarosław Sellin, ambasadorowie Izraela Anna Azari, Austrii Thomas M. Buchsbaum i Luksemburga Conrad Bruch, przedstawiciele placówek dyplomatycznych Czech, Niemiec i Francji, a także wojewoda łódzki Zbigniew Rau, parlamentarzyści, samorządowcy, łódzcy harcerze i uczniowie klas mundurowych. Honorowym gościem uroczystości był Ocalały Leon Weintraub.

Pierwsza część obchodów miała charakter religijny i odbyła się pod pomnikiem ofiar getta znajdującym się przy wejściu na cmentarz żydowski przy ul. Brackiej. Rabin Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w ŁodziDavid Szychowski oraz przedstawiciele kościołów chrześcijańskich odmówili modlitwy, upamiętniające ofiary II Wojny Światowej. Następnie uczestnicy obchodów zapalili znicze pod pomnikiem ofiar łódzkiego getta.

Po zakończeniu części religijnej zgromadzeni udali się w symbolicznym Marszu Pamięci na stację Radegast, gdzie list prezydenta Polski Andrzeja Dudy odczytał jego reprezentant Dawid Drabik. „Spotykają się Państwo w miejscu, które było świadkiem zagłady społeczności żydowskiej. Gdyby te mury mogły opowiedzieć o tym co widziały trudno byłoby nam znieść ciężar tragedii, bólu, strachu i śmierci zadanych naszym bliźnim przez hitlerowską III Rzeszę. Mury jednak milczą i w obliczu tych wydarzeń również i my ważymy każde słowo. Wiemy że musimy pamiętać, nie wolno nam zapomnieć, ale zdajemy sobie sprawę, że tego ogromu cierpień mowa ludzka nie jest w stanie oddać. W ciszy pochylamy więc głowy w hołdzie dla wszystkich zamordowanych.”

W imieniu ocalałych głos zabrał Leon Weintraub: - Wasza obecność tutaj świadczy o Waszym ubolewaniu i współczuciu wobec tej tragedii, która spotkała Waszych żydowskich sąsiadów. Dzisiaj apeluję do Was o zachowanie w pamięci tamtych okropnych wydarzeń. W imieniu zamordowanych jesteśmy zobowiązani do szerzenia wiedzy o tym do czego doprowadził zwyrodniały i nieludzki nacjonalizm oraz wrogość wobec ludzi innych pochodzenia czy wyznania.

Wiceminister kultury Jarosław Sellin, choć miał przygotowane oficjalne przemówienie, zdecydował się powiedzieć parę słów od siebie: - Pana Leona Weintrauba zapewniam, że pamięć o Holocauście na polskiej ziemi będzie kultywowana i to jest obowiązek moralny naszego państwa. Prawie w każdej już dzisiaj polskiej miejscowości środowiska społeczne odkrywają przeszłość własnych regionów, historię polskich Żydów i zachowują pamięć o tych wydarzeniach.

Na zakończenie uroczystości jej uczestnicy złożyli wiązanki przed płytami, upamiętniającymi tragedię, jakiej świadkiem była stacja Radegast. Kwiaty na pomniku złożyli przedstawiciele władz miasta wraz z ocalałymi, przedstawiciele innych państw oraz Prezydenta RP, a także posłowie i senatorowie. W imieniu premier Beaty Szydłowieniec złożył wojewoda łódzki Zbigniew Rau.

Data dodania artykułu: 2017-09-01
Autor artykułu: Łódzki UW
stat4u