SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,78. rocznica wybuchu II wojny światowej
Polska była ofiarą II wojny światowej, ale Polska była też bohaterem II wojny światowej. Możemy być dziś z siebie dumni - staliśmy po właściwej stronie, zachowaliśmy się jak trzeba – mówiła podczas obchodów na Westerplatte premier Beata Szydło.

W czwartek przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte odbyły się uroczyste obchody 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W ceremonii, obok Premier RP, uczestniczyli także m.in. marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

W uroczystości uczestniczył także szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Poranne uroczystości na Westerplatte rozpoczęły się punktualnie o godz. 4.45. O tej godzinie bowiem 1 września 1939 r. nastąpił niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową, ulokowaną na gdańskim półwyspie.

Pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża odbył się Apel Pamięci, po czym oddana została salwa honorowa. Modlitwę za poległych odmówił metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

- Polska była ofiarą II wojny światowej, ale Polska była też bohaterem II wojny światowej. Możemy być dziś z siebie dumni - staliśmy po właściwej stronie, zachowaliśmy się jak trzeba. Mamy czyste sumienie, a najwięcej Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, to Polacy - mówiła premier Beata Szydło podczas obchodów 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej na gdańskim Westerplatte.

- To tu, w Gdańsku, na Westerplatte, 78 lat temu miała miejsce pierwsza bitwa II wojny światowej. To tu rozpoczął się rozpętany przez hitlerowskie Niemcy koszmar, który na całym świecie pochłonął kilkadziesiąt milionów istnień ludzkich a Polska na sześć lat trafiła pod okrutną, niemiecką okupację - mówiła premier.

Jak oceniła, Westerplatte to - miejsce wyjątkowe dla każdego Polaka. - To symbol niezłomności, bohaterstwa i patriotyzmu polskiego narodu - wskazała premier. Jak zaznaczyła, o Westerplatte trzeba mówić dzisiaj - głośno.

- Jesteśmy tu dziś po to, by oddać hołd polskim żołnierzom. Czynimy tak od lat, by upamiętnić ich heroizm oraz uczcić pamięć ofiar tej największej w historii wojny. Cześć i chwała wszystkim polskim żołnierzom walczącym o wolność i niepodległość naszej ojczyzny. Cześć i chwała bohaterom kampanii wrześniowej. Cześć i chwała żołnierzom Westerplatte - podkreśliła Prezes Rady Ministrów Beata Szydło.

Na zakończenie uroczystości delegacje władz państwowych, parlamentarzyści, kombatanci oraz przedstawiciele samorządów złożyli pod pomnikiem wieńce i zapalili znicze.

***

Atak niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein" na polską składnicę wojskową na Westerplatte był jednym z pierwszych wydarzeń rozpoczynających II wojnę światową. Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego do 7 września 1939 r. bohatersko broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza.

Data dodania artykułu: 2017-09-01
Autor artykułu: mat. prasowe MON
stat4u