SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Straż Graniczna i KAS zlikwidowały grupę handlującą nielegalnym paliwem
Funkcjonariusze z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej wspólnie z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej zlikwidowali grupę przestępczą wprowadzającą do obrotu nielegalne paliwo. 15 osób usłyszało zarzuty. Szacuje się, że w ciągu 3 miesięcy grupa mogła wprowadzić do obrotu nawet 6 mln litrów nielegalnego paliwa, co naraziło Skarb Państwa na stratę ponad 15 mln zł.

W wyniku działań prowadzonych pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim od 29 sierpnia do 1 września br. przez funkcjonariuszy z Placówki SG w Zgorzelcu i Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego oraz przy wsparciu funkcjonariuszy z Wydziału Zabezpieczenia Działań Nadodrzańskiego OSG, zlikwidowano nielegalną działalność grupy przestępczej, polegającą na zmianie przeznaczenia oleju opałowego i wprowadzaniu go do obrotu jako oleju napędowego.

W toku działań ustalono, że jedna z firm z siedzibą w Płocku sprowadza z Niemiec znaczne ilości oleju opałowego, który miał trafiać na Litwę i Łotwę. Okazało się, że deklarowane transporty nie opuszczają kraju i na terenie bazy paliwowej w woj. łódzkim olej opałowy zamieniany jest w olej napędowy.

Miejsce odbarwiania oleju opałowego zlokalizowane było na terenie powiatu piotrkowskiego. Po wejściu na teren odbarwialni funkcjonariusze zatrzymali na gorącym uczynku czterech mężczyzn. Ponadto zabezpieczyli linię technologiczną do odbarwiania oleju opałowego, środki chemiczne oraz substancje wzbogacające. Podobne działania przeprowadzono w ośmiu innych miejscach na terenie województw łódzkiego i mazowieckiego.

Łącznie w wyniku działań funkcjonariusze zajęli blisko 600 tys. litrów paliwa, ciągniki siodłowe i cysterny o łącznej wartości 5 mln zł. Jako dowody w sprawie zabezpieczono również dokumentację księgową, ponad 100 szt. sprzętu elektronicznego (komputery, laptopy, monitoring, telefony komórkowe) oraz 200 tys. zł w gotówce na poczet grożących kar. Wartość zabezpieczonego mienia to ponad 6 mln zł.

Szacuje się, że od czerwca do sierpnia br. firma mogła wprowadzić do nielegalnego obrotu zawartość ponad 200 cystern z olejem opałowym, czyli ponad 6 mln litrów.

W wyniku działań funkcjonariuszy Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim przedstawiła zarzut działania w zorganizowanej grupie przestępczej 15 osobom, w tym właścicielce firmy transportowej oraz jej mężowi przedstawiono zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Podejrzanym przedstawiono również zarzuty narażenia Skarbu Państwa na uszczuplenie z tytułu akcyzy i opłaty paliwowej na kwotę co najmniej 15,4 mln zł.

Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnienie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego, grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Data dodania artykułu: 2017-09-05
Autor artykułu: mswia.gov.pl
stat4u