SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,„Europa Karpat to kilkusetletnie dziedzictwo, wspólne bezpieczeństwo i najważniejsze – ludzie sukcesu”
Polityczni liderzy, przedsiębiorcy, samorządowcy i przede wszystkim najwyżsi rangą urzędnicy państwowi – to goście i prelegenci konferencji Europa Karpat, będącej częścią XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Organizatorem, gospodarzem i inicjatorem wydarzenia jest marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który podczas otwarcia konferencji przekonywał: – To siła, o której powinniśmy pamiętać i z ta siłą powinniśmy działać w takim kierunku żeby być traktowani jak równi z równymi i wolni z wolnymi w całej Unii Europejskiej.

Marek Kuchciński podkreślił także, że Europa Karpat to „kilkusetletnie dziedzictwo, wspólne bezpieczeństwo, niezwykłe bogactwo naturalne i najważniejsze – ludzie sukcesu”. – Najważniejszym bogactwem na Ziemi jest człowiek – powiedział Marszałek Sejmu.

Uczestnicy konferencji rozmawiają na takie tematy jak współpraca 12 państw w ramach inicjatywy Trójmorza, reforma Unii Europejskiej, bezpieczeństwo na wschodnim pograniczu UE i NATO oraz kryzys migracyjny. Wydarzenie odbywa się w ramach XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele parlamentów narodowych, administracji rządowej oraz eksperci z Republiki Czeskiej, Polski, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Litwy, Rumunii, Serbii, Słowenii, Gruzji.

Konferencję rozpoczął panel dotyczący współpracy 12 państw w regionie, podczas którego głos zabrali: Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski, Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier János Latorcai, Wiceprzewodniczący Komisji Spraw Europejskich w litewskim Seimasie Andrius Kubilius, Przewodniczący Komisji Spraw Europejskich w chorwackim Saborze Domagoj Ivan Milošević i Doradca ds. zagranicznych Prezydenta Rumunii Bogdan Aurescu.

Prelegenci dyskutowali m.in. o rozwoju infrastrukturalnym, budowie wolnego rynku gazu w Europie Środkowej, pogłębieniu współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa, telekomunikacji i ochrony środowiska.

Jako pierwszy głos zabrał Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski. – Duże cele polityczne można osiągać za pomocą narzędzi infrastrukturalnych i stąd idea Trójmorza, po to żeby uczynić ten region bardziej zintegrowany. To jest cel, któremu służy ta współpraca – powiedział Szczerski.

W opinii wiceprzewodniczącego Zgromadzenia Narodowego Węgier Jánosa Latorcaia potrzebne jest wzmacnianie współpracy w ramach Europy Karpat. – Mam nadzieję, że nawet biurokraci w Unii zauważą, że to inicjatywa dobra nie tylko dla regionu, ale całej Wspólnoty – powiedział węgierski polityk.

O litewskim punkcie widzenia na inicjatywę Trójmorza mówił wiceprzewodniczący Komisji Spraw Europejskich w litewskim Seimasie, były premier, Andrius Kubilius. Podkreślił, że infrastruktura i energetyka jest kolejnym wyzwaniem integracyjnym w regionie. – Niezależność energetyczna od Moskwy to rzecz podstawowa. Kooperacja w regionie w tych obszarach jest bardzo ważna – zaznaczył Andrius Kubilius.

Przewodniczący Komisji Spraw Europejskich w chorwackim Saborze Domagoj Ivan Miloševic, zwrócił uwagę na fakt, iż setki tysięcy ludzi opuszczają kraje nowej Unii Europejskiej i właśnie zatrzymanie odpływu młodych, zdolnych ludzi na Zachód powinno być jednym z celów polityki grupy państw z regionu. – Dobrze, że znajdują pracę, ale musimy robić wszystko by mogli podejmować ją i rozwijać się na miejscu.

Następnym punktem pierwszego dnia konferencji była rozmowa prezydentów i burmistrzów miast karpackich o zacieśnianiu współpracy miast: Przemyśl, Rużemberok, Truskawiec, Sarospatak, Krynica. Natomiast w kolejnej części pierwszego dnia cyklu spotkań „Europa Karpat” została podpisana strategiczna umowa o partnerstwie pod patronatem Fundacji Królowej Jadwigi, na mocy której utworzony zostanie pierwszy polsko-węgierski klaster. Forum Ekonomiczne w Krynicy, w ramach, którego odbywa się konferencja „Europa Karpat” rozpoczęło się od sesji plenarnej, w której udział wzięli m.in. Prezydent RP, Marszałkowie Sejmu i Senatu oraz Premier. – Członkostwo w Unii to wielka wartość i korzyści. Mimo kryzysu, w którym Wspólnota się znajduje. UE powinna być grupą wolnych narodów i państw, gdzie wszyscy członkowie są traktowani jednakowo. Jeżeli Unia będzie dzielić się na silniejszych i słabszych to straci na atrakcyjności. Warto być w UE, a Unia jest warta tego, by ją zmieniać – powiedział Andrzej Duda podczas sesji inauguracyjnej.

Pierwszy dzień konferencji „Europa Karpat” zamknęła oficjalna Gala rozdania nagród XXVII Forum Ekonomicznego. Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego została premier Beata Szydło. Nagrodę wręczył marszałek Sejmu Marek Kuchciński. – To nagroda za odwagę i konsekwencję we wprowadzaniu w Polsce wcześniej zaplanowanych zmian – powiedział Marszałek Sejmu. – Gra drużynowa to wartość, dzięki której możemy osiągnąć wielkie rzeczy. Dziękuję biało-czerwonej drużynie, moim koleżankom i kolegom ministrom – powiedziała Premier odbierając nagrodę Człowieka Roku 2016.

W środę kolejne spotkania w ramach konferencji Europa Karpat. Rozmówcy skupią się na bezpieczeństwie i reformie UE, walucie euro oraz sytuacji na Ukrainie.

Data dodania artykułu: 2017-09-06
Autor artykułu: sejm.gov.pl
stat4u