SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Dożynki Jasnogórskie
W miniony weekend w Częstochowie już po raz XXVI odbyła się Krajowa Wystawa Rolnicza, w której uczestniczył wicewojewoda śląski Mariusz Trepka. W tym roku wystawę, połączoną z XVIII Dniami Europejskiej Kultury Ludowej, otworzył uroczyście wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki. Obie imprezy towarzyszyły Ogólnopolskim Dożynkom Jasnogórskim. Była to okazja, by podziękować rolnikom za ich ciężką pracę na roli.

- Jesteśmy dzisiaj dumni z osiągnięć naszych rolników oraz przedsiębiorców związanych z agrobiznesem. Dzięki Wam, Waszemu zaagnażowaniu i sercu, które wkładacie w swoją pracę, nie brakuje chleba na naszych stołach. Życzę Państwu, aby wieloletnia wytrwałość i konsekwencja w udoskonalaniu rolniczej pracy przynosiła dalsze uznanie i satysfakcję - dziękował wicewojewoda Mariusz Trepka.

Tegoroczna Wystawa Rolnicza, zorganizowana przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, jak zywkle przyciągnęła tłumy zwiedzających z całej Polski. A było co zwiedzać: prezentowało się na niej około 400 wystawców – można było zobaczyć traktory i maszyny używane do pracy w rolnictwie, odbywały się targi nasienne, paszowe i pszczelarskie. Zainteresowaniem cieszyły się też wyroby spożywcze, a także kwiaty, byliny, krzewy i drzewka ozdobne. Można było podziwiać zwierzęta hodowlane.

Krajowa Wystawa Rolnicza to również świetna okazja, by nagrodzić tych, którzy w sposób szczególny reprezentują polskie gospodarstwa. Wiceminister Ryszard Zarudzki wraz z europoseł Jadwigą Wiśniewską wręczyli Puchary Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Pięknym widowiskiem był tradycyjny dożynkowy korowód, który przeszedł na Jasną Górę. Tam, w auli ojca Augustyna Kordeckiego, odbyła się konferencja pn. "Wykorzystanie środków PROW 2007 - 2013 w zakresie dziedzictwa kulturowego polskiej wsi oraz możliwości wykorzystania środków z PROW w perspektywie 2014 - 2020". A sobotnie uroczystości zakończyły się koncertami i występami artystycznymi, m.in. chóru solistów Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" oraz Orkiestry Filharmonii Częstochowskiej.

W niedzielę zgodnie z tradycją Jasnogórskich Dożynek odprawiona została uroczysta msza św. w której uczestniczył m.in. minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, wicewojewoda śląski Mariusz Trepka oraz parlamentarzyści. Uroczystości rozpoczęto od przeczytania listu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy do rolników, których przybyło na Jasną Górę blisko 50 tys. Sumie z błogosławieństwem wieńców żniwnych przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

- Każdego roku o tej porze gromadzimy się na ogólnopolskich dożynkach po to, by wspólnie podziękować Panu Bogu i rolnikom za tegoroczne plony oraz prosić naszego Stwórcę o dalsze błogosławieństwo w rolniczej pracy. Wszyscy razem przychodzą tutaj, aby powiedzieć Panu Bogu, że jesteśmy razem z Nim, że pamiętamy o Nim i zawsze będziemy pamiętać. Że jesteśmy ludźmi wiary i sumienia i zawsze takimi pragną pozostać – mówił arcybiskup podczas homilii.

Słowo na zakończenie wygłosił bp Edward Białogłowski, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy.

Organizatorem Dożynek Jasnogórskich jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników i Pszczelarzy, w tym roku odbywały w roku jubileuszu 300-lecia koronacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej.

Data dodania artykułu: 2017-09-06
Autor artykułu: Śląski UW
stat4u