SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Kielce otrzymały tytuł Europejskiego Miasta Sportu 2018
Kielce otrzymały tytuł Europejskiego Miasta Sportu 2018 - poinformowali na konferencji prasowej w ratuszu Europoseł Bogdan Wenta i prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Tytuł uzyskany przez Kielce to wyraz uznania za działania na rzecz rozwoju sportu, promocji zdrowia oraz propagowania aktywnego trybu życia wśród mieszkańców.

Ponadto, komisja ewaluacyjna ACES w swojej ocenie podkreśliła duże zaangażowanie miasta we wspieranie różnego rodzaju dyscyplin sportowych, w odniesieniu do wysokości środków finansowych przeznaczanych na ten cel. Zauważono, że zorganizowane przez miasto eventy sportowe zrodziły mnóstwo pozytywnych emocji, były okazją do edukacji i integracji międzykulturowej.

Bardzo się cieszę, bo to jest sukces naszego miasta. To nie tylko prestiż, ale także szansa na dodatkowe punkty w staraniach o środki unijne na infrastrukturę sportową - powiedział prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

To ogromna promocja Kielc i docenienie nie tylko sportu profesjonalnego, ale przede wszystkim sportu powszechnego w naszym mieście - podkreślił Europoseł Bogdan Wenta.

W sierpniu br. w Kielcach przebywali przedstawiciele Europejskiego Stowarzyszenia Stolic Sportowych ACES Europe z Brukseli. Komisja obejrzała kilka miejskich obiektów sportowych i rekreacyjnych: Halę Legionów, Stadion Lekkoatletyczny, Stadion "Kolporter Arena", Krytą Pływalnia "Orka", Korty Tenisowe "Wschodnia Kielce”. To jeden z elementów, który był brany pod uwagę w ramach pretendowania naszego miasta do tytułu „Europejskiego Miasta Sportu”. Obok Kielc o to miano ubiegało się blisko 20 miast m.in. Kłajpeda, Braga, Banja Luka czy San Remo.

- Przekonaliśmy się, że miasto rozwija się sportowo i nie mówię tutaj tylko o sporcie profesjonalnym, czyli tym sporcie najwyższej klasy, takim jak drużyny piłki ręcznej czy piłki nożnej. Mam na myśli sport powszechny. Sport dla dzieci, osób niepełnosprawnych oraz dla osób starszych - podkreślał podczas podsumowania wizyty w Kielcach Hugo Alonso, członek Komisji Europejskiego Stowarzyszenia Stolic Sportowych ACES Europe.

Oficjalne wręczenie tytułu odbędzie się 6 grudnia br. w Parlamencie Europejskim.

Data dodania artykułu: 2017-09-16
Autor artykułu: UM Kielce
stat4u