SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,75. rocznica powstania Narodowych Sił Zbrojnych. Marszałek Sejmu: "Żołnierze NSZ doczekali się uhonorowania"
Zmianą wart i złożeniem wieńców przed stołecznym Grobem Nieznanego Żołnierza uczczono w 16 września br. 75. rocznicę powstania NSZ. Uroczystości poprzedziła msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Listy do uczestników obchodów wystosowali prezydent Andrzej Duda i marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

„Ta uroczystość jest okazją do przypomnienia działań jednej z trzech największych organizacji wojskowych Polskiego Państwa Podziemnego. Jest również wyrazem szacunku dla ludzi, którzy podjęli trud walki o niepodległość ojczyzny. To zarazem dowód naszej pamięci o tych, którzy za wolność i niezawisłość Polski gotowi byli zapłacić cenę najwyższą. Żołnierze NSZ dopiero po kilkudziesięciu latach zapomnienia doczekali się upamiętnienia i uhonorowania” – zaznaczył w liście marszałek Marek Kuchciński.

Podczas uroczystości odbyła się zmiana wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Obecne były także poczty sztandarowe organizacji kombatanckich. Na zakończenie odmówiono modlitwę NSZ, odczytano apel pamięci, zabrzmiała salwa honorowa. Wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożyli m.in. przedstawiciele prezydenta, marszałka Sejmu, premier, MON, Ministerstwa Kultury, organizacji kombatanckich i narodowych.

W ramach obchodów odbyło się również spotkanie z weteranami walk o niepodległość RP. Uczestniczył w nich m.in. wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk i szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który odczytał list od prezesa PiS.

Narodowe Siły Zbrojne (NSZ) – polska konspiracyjna organizacja wojskowa obozu narodowego działająca w latach 1942-1947, licząca w szczytowym okresie rozwoju około 75 tys. ludzi. Początkowo walczyła z Niemcami i zwalczała Gwardię Ludową, Armię Ludową i partyzantkę radziecką, oraz bandy rabunkowe, a w okresie późniejszym brała udział w powstaniu antykomunistycznym walcząc przeciw Armii Czerwonej i siłom zbrojnym Polski Ludowej.

Data dodania artykułu: 2017-09-18
Autor artykułu: sejm.gov.pl
stat4u