SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Minister Mariusz Błaszczak podziękował strażakom z Wielkopolski
Dziękuję wam za postawę, zaangażowanie i ofiarność. Za to że mieszkańcy województwa wielkopolskiego mogli na was liczyć - powiedział minister Mariusz Błaszczak, który w Poznaniu spotkał się ze strażakami, biorącymi udział w akcji ratowniczej po sierpniowych nawałnicach

W działaniach uczestniczyli strażacy PSP i druhowie z OSP. W pierwszych godzinach po nawałnicy udzielali pomocy poszkodowanym, usuwali połamane drzewa i zabezpieczali zniszczone przez żywioł mienie. Szef MSWiA podkreślił, że straż pożarna w Polsce cieszy się dużym zaufaniem społecznym. – Jesteście zawsze tam, gdzie ludzie potrzebują Waszej pomocy - zaznaczył minister Mariusz Błaszczak. Nagrody otrzymało 35 strażaków PSP. Natomiast 15 jednostek OSP dostało promesy na zakup sprzętu.

Wsparcie dla strażaków PSP i OSP

- Moim zadaniem jako ministra spraw wewnętrznych i administracji jest stworzenie odpowiednich warunków do służby – powiedział Mariusz Błaszczak. Przypomniał, że realizowany jest Program Modernizacji Służb Mundurowych. To w ramach tego programu latach 2017-2020 do PSP trafi łącznie 957 mln zł. Około 400 mln zł zostanie przeznaczonych na rozbudowę i remont infrastruktury. W ramach Programu Modernizacji Służb Mundurowych wszyscy strażacy, czyli blisko 30 tys. funkcjonariuszy na początku roku otrzymało podwyżkę w wysokości około 200 zł.

Minister Mariusz Błaszczak podkreślił również rolę Ochotniczych Straży Pożarnych. - Dbamy o to, żeby OSP szczególnie te, które są częścią Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, ale też pozostałe, były dobrze wyposażone i przygotowane do udzielania pomocy – zapewnił szef MSWiA. Przypomniał, że rząd systematycznie wspiera druhów ochotników. - W 2017 roku przeznaczyliśmy dla OSP ponad 124 mln zł. To o 15 mln zł więcej niż w roku ubiegłym – zaznaczył minister Mariusz Błaszczak. Ochotnicze straże są również ujęte w Programie Modernizacji Służb Mundurowych. W ciągu 4 lat otrzymają 501 mln zł.

Ponad 31 mln zł dla Wielkopolski

- Dziś jesteśmy na etapie udzielania wsparcia finansowego dla tych, którzy zostali poszkodowani w wyniku nawałnic – poinformował szef MSWiA. W ramach funduszu klęskowego rząd przeznaczył dla Wielkopolski ponad 31 mln zł. Pieniądze te wojewoda wielkopolski przekazał na konta poszkodowanych miast i gmin. – Teraz czekamy, aż samorządy poprzez ośrodki pomocy społecznej wypłacą pieniądze poszkodowanym – wyjaśnił minister Mariusz Błaszczak.

Przypomniał, że rząd wprowadził szereg ułatwień, żeby przyspieszyć pomoc po przejściu nawałnic. Straty w zniszczonych budynkach oprócz rzeczoznawców mogli szacować inspektorzy nadzoru budowlanego. Uproszczone zostały procedury związane z uzyskiwaniem zgód na odbudowę i remont budynków. Tam, gdzie kiedyś potrzebne było zezwolenie na budowę, teraz wystarczy zgłoszenie. Remont można przeprowadzić bez żadnych formalności. Uproszczony został też odbiór budynków, które zostały wyremontowane lub odbudowane.

Do 200 tys. zł podniesiono zasiłek na odbudowę zniszczonych domów. Nowym rozwiązaniem jest również możliwość wsparcia rolników. Mogą oni otrzymać do 100 tys. zł na odbudowę zniszczonych budynków gospodarczych.

Data dodania artykułu: 2017-09-21
Autor artykułu: mswia.gov.pl
stat4u