SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Święto Spadochroniarzy
Instruktor cichociemnych nie zapomniał o Polsce – służył jej z ogromnym zaangażowaniem. Dziś na ziemi polskiej na wieczność spocznie jej wybitny syn. Jego biografia będzie inspirowała młode pokolenia do podejmowania szlachetnych działań i służby Ojczyźnie. Oddaję cześć i honor generałowi brygady Alfonsowi Wiktorowi Maćkowiakowi. Cześć jego pamięci! – napisał Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński w liście odczytanym przez posła Andrzeja Melaka.

Uroczystości pochówku śp. gen. bryg. Alfonsa Wiktora Maćkowiaka odbyły się w sobotę 23 września 2017 roku w Warszawie z udziałem podsekretarza stanu w MON Bartłomieja Grabskiego. Tego dnia obchodzony jest Dzień Spadochroniarza upamiętniający m.in. rocznicę sformowania 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej.

Msza święta żałobna w intencji śp. gen. bryg. Alfonsa Wiktora Maćkowiaka - instruktora Cichociemnych i żołnierza 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, który zmarł w Wielkiej Brytanii 31 stycznia br., w wieku 101 lat - została odprawiona w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, a następnie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbyła się ceremonia pochówku prochów śp. generała Maćkowiaka. Po ceremonii pochówku złożono kwiaty na grobie gen. Stanisława F. Sosabowskiego – dowódcy 1.SBS.

– Po latach walk o niepodległość, latach emigracji i tułaczki powrócił do wolnej Polski. Spoczął wśród swoich kolegów, towarzyszy broni z Polskich SZ walczących o niepodległość w latach 2 wojny światowej. Spocznie na tej nekropolii gdzie złożono również prochy jego umiłowanego dowódcy generała Sosabowskiego. (…) Niech polska ziemia przytuli cię tak mocno, jak ją kochałeś – powiedział Jan Józef Kasprzyk szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Przez całą sobotę z okazji Dnia Spadochroniarza w Muzeum Wojska Polskiego trwało spotkanie z żołnierzami 6.Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa oraz grupami rekonstrukcyjnymi i artystami Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. W ramach tego wydarzenia edukacyjno-historycznego zaprezentowany został historyczny i współczesny sprzęt wojsk powietrznodesantowych oraz wyszkolenie żołnierzy 6. BPD.

Po południu wiceminister Michał Dworczyk dokonał odsłonięcia pomnika gen. Stanisława F. Sosabowskiego na Placu Inwalidów w Warszawie.

Planowany desant 60 skoczków z 6. Brygady Powietrznodesantowej na lotnisku Warszawa – Babice nie odbył się ze względu na niekorzystne warunki pogodowe. Na lotnisku można było obejrzeć sprzęt wojskowy oraz wyposażenie żołnierzy.

***

Dzień wcześniej, w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się konferencja prasowa poświęcona temu wydarzeniu.

W konferencji udział wzięli: sekretarz stanu w MON Michał Dworczyk, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, Inspektor Rodzajów Wojsk gen. bryg. Sławomir Owczarek oraz dyrektor Muzeum Wojska Polskiego dr Adam Buława.

Na początku spotkania zaprezentowano krótki film „Sen o Warszawie”, w którym zamieszczono dokumentalne zdjęcia z walk polskich spadochroniarzy pod Arnhem oraz z walk powstańczych w Warszawie.

Obejrzyj film: Sen o Warszawie17, czyli spadochroniarze gen. Sosabowskiego – Powstańcom Warszawskim

– Jesteśmy winni oddać hołd żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, a w szczególności spadochroniarzom, którzy liczyli, że będą mogli udzielić pomocy Powstaniu Warszawskiemu i jak wiemy tak się nie stało – powiedział na konferencji prasowej wiceminister Dworczyk nawiązując do obchodów Dnia Spadochroniarza.

Podczas swojego wystąpienia sekretarz stanu w MON Michał Dworczyk zaprosił wszystkich do udziału w uroczystościach i przypomniał, że:

– Jednym z najważniejszych punktów obchodów będzie pogrzeb gen.bryg Alfonsa Maćkowiaka - oficera 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, instruktora cichociemnych którego szczątki zostały przez PSZ sprowadzone z Anglii, gdzie przebywał na emigracji i zmarł.

Wiceminister Dworczyk, zaplanowany sobotni desant spadochroniarzy z 6 Brygady Powietrznodesantowej określił jako symboliczna klamrę spinającą wydarzenia w Normandii i walkę Powstańców w osamotnionej Warszawie.

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że podczas uroczystości pochówku gen. Alfonsa Maćkowiaka Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych z pomocą Ministerstwa Obrony Narodowej i Wojska Polskiego wypełni ostatnią wolę generała, który życzył sobie spocząć w ojczystej ziemi. Jednocześnie określił żołnierza 1 samodzielnej brygady spadochronowej jako postać niezwykłą, wręcz jako bohatera dobrego sensacyjnego filmu. Generał Maćkowiak był uczestnikiem kampanii wrześniowej, uciekając z transportu wiozącego go w głąb Rosji uniknął Katynia, następnie przedostał się do Francji, walczył i szkolił się jako Cichociemny. Nie został jednak skierowany do Polski, ale jako instruktor szkolił innych Cichociemnych. Jego ogromnym pragnieniem było spocząć wśród swoich żołnierzy i nieopodal swojego dowódcy generała Sosabowskiego, który spoczywa na Powązkach.

– Pogrzeb będzie też okazją do spotkania przynajmniej pięciu pokoleń myślących tak, jak pokolenie generała Maćkowiaka o Polsce niepodległ ej, silnej, wolnej z silnymi Siłami Zbrojnymi. Dlatego obecność Wojska Polskiego, dlatego obecność strzelców, harcerzy. Oddamy hołd jednemu z najznamienitszych bohaterów naszej wolności – podkreślił minister Kasprzyk.

Gen. bryg. Sławomir Owczarek również potwierdził, że na sobotni zrzut żołnierzy 6 BPD trzeba spojrzeć historycznie:

– Tak jak byśmy połączyli te marzenia tych powstańców, że przyjdzie pomoc, a z drugiej strony żołnierzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowe,j którzy chcieli najkrótszą droga trafić do Warszawy, do kraju w celu walki i odzyskania niepodległości.

23 września br. w Dniu Spadochroniarza, skoczkowie po wylądowaniu przesiądą się na pojazdy i w specjalnym konwoju udadzą się do Muzeum Wojska Polskiego odwiedzając wszystkie najważniejsze, symboliczne miejsca: cmentarz na Powązkach, Muzeum Katyńskie, Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego i Grób Nieznanego Żołnierza.

Na końcu spotkania dr Adam Buława jeszcze raz zaprosił wszystkich do spotkania z żołnierzami w sobotę w muzeum - „świątyni tradycji oręża polskiego”, aby, jak to określił, odwołać się w tym dniu do tradycji spadochroniarstwa i Cichociemnych.

***

W przeddzień warszawskich uroczystości w Krakowie na Błoniach odbyły się także uroczyste obchody Święta 6 Brygady Powietrznodesantowej połączone z 60 rocznicą powstania wojsk Powietrznodesantowych oraz 80-leciem spadochroniarstwa wojskowego w Polsce.

W czerwcu 1957 roku rozpoczęło się Formowanie 6 Pomorskiej Dywizji Powietrznodesantowej i poprzedzone było specjalistycznym kursem instruktorów spadochronowych, przeprowadzonym w maju tegoż roku, w koszarach przy ul. Wrocławskiej 82, gdzie dotychczas stacjonował 16 Kołobrzeski Pułk Piechoty 6 PDP.

Data dodania artykułu: 2017-09-25
Autor artykułu: mat. prasowe MON
stat4u