SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Kolejna grupa polskich strażników granicznych wyjeżdża do Macedonii
Już 2 października kolejna grupa 30 polskich strażników granicznych uda się na misję do Macedonii, aby wspomóc tamtejszą policję w patrolowaniu granicy z Grecją – z tej okazji minister Mariusz Błaszczak przekazał funkcjonariuszom dodatkowy sprzęt medyczny. Spotkanie odbyło się w siedzibie Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu. Szef MSWiA wyróżnił także strażników, którzy w zeszłym tygodniu wrócili z poprzedniej misji realizowanej w Macedonii.

– Misje zagraniczne są wyrazem polskiej solidarności wobec partnerów z Unii. Polska Straż Graniczna przede wszystkim dba o szczelność polskich granic, które są przecież zewnętrznymi granicami UE – powiedział minister Mariusz Błaszczak. Jego zdaniem pomimo presji wywieranej przez różne środowiska polityczne i organizacje pozarządowe, polska Straż Graniczna wypełnia swoje zadania celująco i pod względem profesjonalizmu oraz ofiarności stanowi wzór dla innych tego typu formacji w UE.

Podczas spotkania w Lubaniu szef MSWiA wręczył nagrody finansowe za służbę poza granicami kraju 20 funkcjonariuszom, którzy właśnie wrócili z Macedonii. Podczas miesięcznego pobytu (17 sierpnia – 17 września) zatrzymali oni 123 nielegalnych imigrantów z Syrii, Pakistanu, Indii, Bangladeszu, Albanii.

– To świadczy o tym, że presja migracyjna na Europę jest presją wytwarzaną przez ludzi, którzy nie są uchodźcami, nie są ludźmi doświadczonymi przez tragedię wojny, ale przede wszystkim chcą poprawić swoje warunki bytowe – powiedział minister Mariusz Błaszczak. Według szefa MSWiA migranci korzystają z okazji, którą stwarza polityka niektórych państw, i dlatego napływają do Europy – Mam nadzieję, że polityka stosowana przez Polskę, bardzo odpowiedzialna i realistyczna, stanie się polityką całej Unii Europejskiej – dodał minister. Szef MSWiA wyraził nadzieję, że państwa UE będą pomagać uchodźcom tam, gdzie są oni uchodźcami, tak jak czyni to Polska, a więc w obozach w Libanie, Jordanii czy Turcji. Zdaniem ministra Mariusza Błaszczaka Komisja Europejska powinna zaniechać swoich pomysłów dotyczących mechanizmów relokacji migrantów.

– W moim przekonaniu mechanizmy relokacji są magnesem przyciągającym kolejne fale uchodźców – powiedział szef MSWiA. Zaznaczył też, że dziś jednym z zadań jest wycofanie się z tej błędnej polityki i nakłonienie partnerów zagranicznych do tego, żeby nie ustanawiali takich mechanizmów.

Polscy funkcjonariusze Straży Granicznej uczestniczą w misjach zagranicznych w ramach misji Frontexu (Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej), a także w ramach umów międzynarodowych (np. z Macedonią, a wcześniej także z Węgrami i Słowenią). Polska współpracuje z Europejską Agencją od początku jej istnienia, czyli od 2005 r. – corocznie na misje Frontexu wyjeżdża ponad 400 polskich strażników. Misje były pełnione głównie w Grecji, Bułgarii, Hiszpanii, we Włoszech i na Węgrzech, ale również w Chorwacji, Rumunii czy na Litwie. Jeśli chodzi natomiast o misje realizowane na podstawie umów międzynarodowych, to w 2016 roku uczestniczyło w nich 144 funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej. Podczas misji do zadań polskich strażników granicznych należy głównie wykonywanie czynności związanych z rejestracją wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej, badanie autentyczności dokumentów i zapobieganie nielegalnemu przekraczaniu granicy poza przejściami granicznymi.

Przed każdym zagranicznym wyjazdem funkcjonariusze przechodzą szkolenie zgrywające w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu. Grupa 30 funkcjonariuszy, którzy będą się teraz szkolić w ośrodku (25-29 września) wyjedzie na IX misję do Macedonii 2 października (powrót 31 października). W tym roku przewidziana jest jeszcze jedna, X misja (1 listopada – 3 grudnia), dla kolejnych 30 funkcjonariuszy SG. Podczas szkolenia w ośrodku funkcjonariusze ćwiczą m.in. ewakuację i samoewakuację z pojazdu, udzielanie pierwszej pomocy i sprawne prowadzenie kontroli drogowej).

Data dodania artykułu: 2017-09-26
Autor artykułu: mswia.gov.pl
stat4u