SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Minister obrony na przysiędze elewów
Zdecydowaliście się złożyć to wszystko na ołtarzu ojczyzny. To wielkie słowa i wielka decyzja – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas przysięgi elewów w Toruniu.

W piątek szef MON uczestniczył w przysiędze wojskowej 284 elewów szkolenia przygotowawczego do Narodowych Sił Rezerwowych, która odbyła się w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia.

Minister podkreślił, że od teraz młodzi ludzie stali się, tak jak przysięgali, obrońcami ojczyzny i złożyli jedno z najważniejszych w życiu zobowiązań.

– Zdecydowaliście się złożyć to wszystko na ołtarzu ojczyzny. To wielkie słowa i wielka decyzja. Polska straciła już w swojej historii wiele krwi, złożyła wiele ofiar, ale wstępujecie dziś do armii, która ma być armią zwycięską, silną – mówił minister.

Szef MON powiedział do składających przysięgę, że są żołnierzami przyszłości, którzy – wraz z naszymi sojusznikami, stacjonującymi od niedawna (…) na ziemiach polskich, dają nam pewność, że nasze ojczyzny, rodziny, dzieci, nasza ojczyzna może się czuć rzeczywiście bezpieczna.

W okolicznościowym przemówieniu obecny na uroczystości wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau przytoczył ostatnie przykłady współpracy wojska ze społeczeństwem:

– Wasz głos jasny, czysty i głośny, którym składaliście przysięgę każą przypuszczać, że do swojej służby podchodzicie odpowiedzialnie i z należytą determinacją, z taką samą determinacją z jaką podeszli wasi starsi koledzy - żołnierze, którzy przystąpili w sierpniu tego roku do usuwania szkód spowodowanych nawałnicą, która w nocy z 11 na 12 sierpnia nawiedziła nasze województwo, prawdziwych kataklizm.

Panie Ministrze, niech mi wolno będzie za pana pośrednictwem złożyć żołnierzom, którzy wtedy kiedy już służby cywilne nie były w stanie sobie poradzić z zagrożeniami, wkroczyło wojsko ze swoim wysoce wyspecjalizowanym sprzętem i tak jak powiedziałem ze zdeterminowanymi żołnierzami, którzy po szyję w wodzie usuwali zatory, aby nie spowodować jeszcze większych strat.

Za to działanie, które przebiegało w warunkach quasi bojowych chcę serdecznie podziękować jako przedstawiciel rządu na terenie województwa. Życzę żołnierskiego szczęścia i powodzenia w służbie oraz uzasadnionej dumy, do której macie prawo będąc żołnierzami Wojska Polskiego i obrońcami ojczyzny - życzył wicewojoweda kujawsko - pomorski.

Minister obrony narodowej ocenił, że armia, do której wstępują młodzi ludzie, jest inna od tej z przeszłości, a już niedługo będzie liczyła dwukrotnie więcej żołnierzy niż było dotychczas.

Dzisiaj nie tylko wasi najbliżsi, ale cała armia i cały naród patrzą na waszą przysięgę wiedząc, że może na was liczyć, jak na nikogo innego, wiedząc, że w was ma swoich obrońców. To wielki honor, ale i nieprawdopodobnie wielka odpowiedzialność - powiedział minister.

Minister Antoni Macierewicz podkreślił, że wyzwania stojące przed polską armią są wielkie, a zagrożenia ze wschodu naprawdę poważne.

– Przed kilkoma dniami zakończyły się ćwiczenia Zapad. Na wschodniej flance NATO zostały rozwinięte dziesiątki tysięcy formacji żołnierzy rosyjskich. Od północy, od Morza Arktycznego, aż po Bałtyk. Ćwiczenia były tak zorganizowane by móc od razu przejść do działań bojowych – podkreślał minister.

Data dodania artykułu: 2017-10-07
Autor artykułu: mat. prasowe MON
stat4u