SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,IWSZ to szczególna instytucja
-To szczególna instytucja, nie byłoby sprawności sił zbrojnych, gdyby nie IWSZ"- powiedział wiceminister obrony Bartosz Kownacki w Bydgoszczy, gdzie Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych obchodził 11. rocznicę powstania.

"Gdyby nie to, że Inspektorat Wsparcia tak racjonalnie wydatkuje pieniądze, nie mielibyśmy jednego z najważniejszych wydarzeń w tej kadencji parlamentu, czyli zwiększenia wydatków na obronność do 2,5 proc. PKB w 2030 r. Te wydatki będą co roku zwiększane o kilka miliardów złotych. Poważnym argumentem, żeby zwiększyć wydatki była właśnie sprawność ich wydatkowania" - podkreślił w czasie uroczystości Kownacki.

Wiceminister zauważył, że IWSZ dysponuje ogromnymi funduszami Wojska Polskiego. Zaznaczył, że kadrze Inspektoratu Wparcia należą się szczególne podziękowania za podejmowane w tym roku działania, jak wsparcie logistyczne sił sojuszniczych w Polsce i misji poza granicami kraju, zaangażowanie w organizację Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach i Międzynarodowej Wystawy Air Fair w Bydgoszczy.

"Szczególne podziękowania należą się za pomoc w trakcie ostatnich nawałnic (11/12 sierpnia). Jak tylko była potrzeba i zwrócono się o pomoc, to w całej Polsce wojsko służyło pomocą. Za to należą się podziękowania od tych wszystkich, którzy zostali poszkodowani. Znakomicie wykonaliście swój obowiązek" - mówił Bartosz Kownacki. Wiceszef MON zwrócił też uwagę, że wielkim sukcesem było zorganizowanie w Bydgoszczy, po raz pierwszy po II wojnie światowej, defilady z okazji Święta Wojska Polskiego, którą obserwowało bardzo wiele osób z województwa kujawsko-pomorskiego.

Szef Inspektoratu Wsparcia SZ gen. bryg. Dariusz Łukowski powiedział, że trudno dziś wyobrazić sobie logistyczne wsparcie sił zbrojnych bez IWSZ, podległych mu brygad, baz, oddziałów, składów, warsztatów i innych jednostek. "W minionym okresie realizowaliśmy zabezpieczenie pobytu wojsk sojuszniczych na obszarze naszego kraju oraz ćwiczeń i treningów sztabowych, także w wymiarze międzynarodowym. Mam tu na myśli ćwiczenia pod kryptonimem Dragon-17. Nasi żołnierze są praktycznie we wszystkich strukturach kontyngentów wojskowych - sił odpowiedzi NATO czy też grup bojowych UE. Aktualnie przygotowujemy się do wydzielenia oraz zabezpieczenia kolejnej zmiany PKW w Rumunii, na Łotwie, w Kosowie, Bośni i Hercegowinie oraz w Afganistanie, Iraku i Kuwejcie" - mówił szef IWSZ. Gen. Łukowski podał, że IWSZ dysponuje ponad 16 mld zł, co stanowi ponad połowę całego budżetu MON.

W trakcie uroczystości wyróżniającym się żołnierzom i pracownikom cywilnym wręczono medale i odznaczenia. Ordynariusz polowy Wojska Polskiego bp gen. bryg. Józef Guzdek otrzymał Odznakę Pamiątkową IWSZ.

***

Do zadań IWSZ należy m.in: organizowanie systemu wsparcia logistycznego sił zbrojnych, kierowanie procesem planowania zdań wynikających z pełnienia funkcji państwa-gospodarza i państwa wysyłającego, dowodzenie podległymi organizacjami i jednostkami wojskowym, wykonywanie zadań w zakresie zwalczania klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków.

Data dodania artykułu: 2017-10-08
Autor artykułu: mat. prasowe MON
stat4u