SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej rozpoczęte
Dziś w Szczecinie (11 października) rozpoczęły się I Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej. Przez cztery najbliższe dni stolica Pomorza zachodniego jest swoistym centrum transgranicznej kooperacji.

Z naszymi zachodnimi sąsiadami łączy nas bardzo wiele – chociażby gospodarka czy też nasz sztandarowy projekt związany z nauką języka obcego już od przedszkola - powiedział podczas konferencji prasowej otwierającej wydarzenie prezydent Piotr Krzystek. - Wierzymy że dzięki takim spotkaniom będziemy mogli budować wzajemne relacje. Zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele rzeczy jest wciąż do zrobienia, ale uważam, że Szczecin jest naturalnym centrum aby o tym dyskutować nie tylko w aspekcie transgranicznym.

- Jestem mile zaskoczony dynamiką realizacji wielu projektów polsko-niemieckich w Szczecinie, w dziedzinie nauki, transportu, gospodarki. Liczę na to że jako miasto Greifswald na tym skorzystamy – powiedział obecny na konferencji prasowej Stefan Fassbinder – Nadburmistrz Greifswaldu. - Z tej dzisiejszej zapowiedzi musimy podjąć dalsze kroki aby te projekty rozwijać z korzyścią dla nas jak i Szczecinian. Liczę na to że dzisiejsze wydarzenie przyczyni się do dalszego rozwoju między naszymi regionami.

Pierwszy dzień tegorocznych obchodów Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej rozpoczął się od Giełdy Kooperacyjnej, podczas której jej uczestnicy mają doskonałą okazję do nawiązania nowych kontaktów biznesowych. Dodatkowo, przedsiębiorcy mogą również spotkać się i porozmawiać m.in. z ekspertami z branży HR, a także przedstawicielami z administracji publicznej i organizacji wspierających rozwój przedsiębiorczości.

Drugim ważnym punktem dzisiejszego dnia jest Konferencja Współpracy. W jej trakcie zarówno polscy, jak i niemieccy specjaliści poruszają tematy dotyczące czterech obszarów: nauki języka sąsiada, bezpieczeństwa, realizacji projektów na rzecz Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego oraz transgranicznej współpracy organizacji pozarządowych.

W programie tegorocznych obchodów wydarzenia, nie zabrakło również wielu atrakcji dla mieszkańców Szczecina. Wszyscy chętni mogą wziąć udział między innymi w różnorodnych pokazach filmowych, spektaklach teatralnych, wystawach oraz warsztatach skierowanych do najmłodszych mieszkańców naszego miasta.

Strategicznym partnerem tegorocznej Giełdy Kooperacyjnej została Izba Przemysłowo-Handlowa Neubrandenburg Wschodniej Meklemburgii Pomorza-Przedniego.

Data dodania artykułu: 2017-10-12
Autor artykułu: UM Szczecin
stat4u