SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Święto nauczycieli na Mazowszu
Wojewodowie i kierownicy delegatur MUW uczestniczyli w obchodach Dnia Edukacji Narodowej na Mazowszu. Przasnysz, Bogatem, Rostkowo, Opinogóra Górna, Ostrołęka i Radom to miejscowości, które odwiedzili z tej okazji.

Uroczystości w regionie ciechanowskim

W przeddzień Dnia Edukacji Narodowej, Zdzisław Sipiera Wojewoda Mazowiecki odwiedził szkoły w Przasnyszu, Bogatem i Rostkowie. Skierował również okolicznościowy list do dyrektorów, nauczycieli i pracowników oświaty województwa mazowieckiego. Więcej o szczegółach wizty.

Z kolei w trakcie obchodów Dnia Edukacji Narodowej w Opinogórze Górnej wręczono w sumie 145 odznaczeń państwowych i wyróżnień. Wicewojewoda Mazowiecki, Sylwester Dąbrowski wręczył: Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi oraz Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Długoletnią Służbę. W swoim wystąpieniu podziękował nauczycielom za ich pracę i trud włożony w codzienną pracę. Podkreślił również znaczenie roli nauczycieli w kształtowaniu postaw młodych ludzi

W części artystycznej uroczystości chór ze Szkoły Podstawowej w Opinogórze Górnej zaprezentował krótki koncert piosenek ludowych, żołnierskich i pieśni patriotycznych. Chór prowadzi nauczycielka – Elżbieta Grzejda.

Mazowiecki Wicekurator Oświaty Andrzej Sosnowski wręczył: medale Komisji Edukacji Narodowej, nagrody Ministerstwa Edukacji Narodowej i Mazowieckiego Kuratorium Oświaty.

Uroczystości w regionie ostrołęckim

Podczas gali, która odbyła się 13 października w Ostrołęckim Centrum Kultury kilkudziesięciu pedagogom wręczono nagrody Prezydenta Miasta. Część artystyczną wydarzenia zapewniły występy: Zespołu Tańca Ludowego „Ostrołęka” i Ludowego Zespołu Artystycznego SGGW im. Z. Solarzowej „Promni”.

W uroczystości wzięli udział m.in.: Marcin Grabowski, Kierownik Delegatury MUW w Ostrołęce, Janusz Kotowski, Prezydent Ostrołęki, Andrzej Sosnowski, Wicekurator Oświaty i Jerzy Grabowski, Przewodniczący Rady Miasta.

Uroczystości w regionie radomskim

Podczas wydarzenia zorganizowanego przez radomską delegaturę Mazowieckiego Kuratora Oświaty Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz wręczył w imieniu Prezydenta RP Krzyże Zasługi i Medale za Długoletnią Służbę.

W uroczystościach wzięli udział: Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty i Krzysztof Murawski, Kierownik Delegatury MUW w Radomiu.

Dzień Edukacji Narodowej jest świętem oświaty i szkolnictwa wyższego, obchodzonym w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z 14 października 1773 roku. Światowy Dzień Nauczyciela pod patronatem UNESCO obchodzony jest od 1994 r. w dniu 5 października.

Data dodania artykułu: 2017-10-17
Autor artykułu: Mazowiecki UW
stat4u