SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,140 rocznica poświęcenia kościoła ewangelickiego w Olsztynie
W tym roku kościół ewangelicki obchodzi 500-lecie reformacji. Swój mały jubileusz ma również parafia ewangelicko-augsburska w Olsztynie, która 15 października świętowała 140 rocznicę poświęcenia kościoła. W nabożeństwie odprawionym z tej okazji uczestniczył wojewoda Artur Chojecki.

Ewangelicy to społeczność, która w historii Warmii odegrała bardzo ważną rolę, bardzo mocno wpisując się w życie społeczne i gospodarcze regionu – mówił podczas uroczystości wojewoda. O początkach kościoła ewangelickiego przypomnieli duchowni obecni podczas jubileuszu. Według kroniki kościelnej, kamień węgielny usytuowany jest wprost pod ołtarzem i obejmuje powierzchnię całej absydy. W tym głazie wykuto specjalny otwór, aby tam umieścić akt erekcyjny. Zanim to się stało, osobiście przez proboszcza wypisany na lnianym płótnie dokument umieszczono najpierw w kapsule szklanej, którą wykonała huta szkła w Jełguniu, a potem zamkniętą kapsułę włożono do mosiężnej tulei.

Fakt budowy i poświęcenia kościoła odnotował w kronice ówczesny proboszcz Albert Zapatka, który napisał: "Otworzyłem kościół słowami: Klucze do kościoła są w moich i zboru rękach. Weselę się z tego, że mi powiedziano: Do domu Pańskiego pójdziemy (Ps. 122,1). Otwórzcie mi bramy sprawiedliwości, a wszedłszy w nie będę wysławiał Pana" (Ps. 118,19).”.

Wybudowany w 1877 roku kościół po dzień dzisiejszy służy parafii ewangelickiej. Wiele razy dokonywano w nim remontów. Po raz pierwszy już w 1899 roku, a ostatni - wiosną 1998 roku przez obecnego proboszcza, ks. bp. Rudolfa Bażanowskiego. Były to żmudne prace związane z uchronieniem samego budynku kościoła, jego murów zewnętrznych i wewnętrznych, zaatakowanych przez wilgoć.

Uroczystość jubileuszu parafii była jedną z wielu wpisanych w tegoroczne obchody 500-lecia reformacji w Olsztynie i w regionie.

Data dodania artykułu: 2017-10-18
Autor artykułu: Warmińsko-Mazurski UW
stat4u