SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Minister Sebastian Chwałek z wizytą u Polaków z miejscowości Jasna Polana w Kazachstanie
Sebastian Chwałek, wiceszef MSWiA oraz Pełnomocnik Rządu do spraw Repatriacji, spotkał się z mieszkańcami Jasnej Polany w Kazachstanie. Jest to miejscowość zamieszkana głównie przez Polaków, potomków osób deportowanych w te rejony w 1936 roku.

Wiceminister podczas kolejnego spotkania z Polonią poinformował o zasadach repatriacji i rządowego wsparcia dla osób, które chciałyby wrócić do kraju swoich przodków. – Aktualnie pracujemy nad kolejnymi rozwiązaniami, dzięki którym stworzymy jeszcze lepsze warunki dla tych z Państwa, którzy będą chcieli wrócić do Polski – zapewnił.

O swoich doświadczeniach opowiedział również Pan Igor, który razem z żoną i trójką dzieci w grudniu ubiegłego roku wyjechał z Kazachstanu. Rodzina skorzystała z możliwości przyjazdu do Polski i zamieszkania w ośrodku adaptacyjnym w Pułtusku. Po okresie aklimatyzacji, Pan Igor - korzystając z rządowej pomocy - kupił w Polsce mieszkanie i rozpoczął pracę w piekarni. – Ani przez moment nie żałowaliśmy, że zdecydowaliśmy się na wyjazd do Polski – podkreślił.a

Podczas wizyty w Jasnej Polanie Pełnomocnik Rządu do spraw Repatriacji złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary deportacji do Kazachstanu z 1936 r. Zwiedził również muzeum, w którym zgromadzone są pamiątki po deportowanych Polakach.

Data dodania artykułu: 2017-10-20
Autor artykułu: mswia.gov.pl
stat4u