SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Duży sukces eurodeputowanej Anny Fotygi
Wielomiesięczne zabiegi o położenie kresu praktykom podwójnych standardów w zakresie jakości produktów sprzedawanych w Europie Środkowej i Wschodniej oraz Zachodniej powoli zmierzają do szczęśliwego końca. Presja europosłów z naszego regionu, w tym Anny Fotygi, skłoniła Komisję Europejską do pochylenia się nad tym problemem.

Na razie KE przyznała, że takie praktyki rzeczywiście mają miejsce, przeznaczając środki na konkretne badania. W ostatnich dniach jest o tym głośno w mediach, także za sprawą deklaracji przewodniczącego Junckera z zeszłego miesiąca. Poniżej link do niektórych naszych interwencji z wiosny br.

Anna Fotyga podjęła kolejne działania w sprawie produktów sprzedawanych w Europie Środkowej i Wschodniej, których skład surowcowy i jakość znacząco różnią się od tych samych produktów sprzedawanych w krajach Europy Zachodniej. Anna Fotyga,wraz z dużą grupą posłów z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, złożyła interpelację wymagającą od Komisji Europejskiej odpowiedzi na piśmie i debaty. Jednocześnie europosłowie złożyli też Wniosek o akt Unii w tej sprawie.

W interpelacji europosłowie kolejny raz podkreślają, iż różnice w składzie i jakości produktów o identycznej marce i identycznym opakowaniu sprzedawanych na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej i Zachodniej w UE są udowodnione. Wiele produktów sprzedawanych w krajach Europy Środkowej / Wschodniej często zawiera składniki niższej jakości niż produkty markowe sprzedawane na Zachodnie rynki UE (zawierając na przykład niższą proporcję mięsa, większą ilość tłuszczów, więcej sztucznych substancji słodzących i konserwantów oraz niższą wagę). Podobnie rzecz ma się z produktami chemicznymi. W interpelacji europosłowie domagają się od Komisji, by zdeklarowała się czy dokona rewizji prawodawstwa UE w celu ochrony konsumentów poprzez wyeliminowanie podwójnych standardów w zakresie jakości produktów sprzedawanych w Europie Środkowo-Wschodniej i Zachodniej. Jednocześnie, mając na uwadze, iż w UE funkcjonuje jednolity rynek wewnętrzny, europosłowie chcą by Komisja przedstawiła jakie kroki podejmuje w celu położenia kresu fragmentacji jednolitego rynku.

Drugim dokumentem wysłanym w tej sprawie do KE przez europarlamentarzystów jest Wniosek o akt Unii. Europosłowie zwracają się do Komisji o przedstawienie, do dnia 30 kwietnia 2017 r., propozycji aktu zmieniającego prawodawstwo UE, kładącego kres praktykom fragmentacji rynku, w celu ochrony konsumentów poprzez wyeliminowanie podwójnych standardów w zakresie jakości produktów sprzedawanych w Europie Środkowo-Wschodniej i Zachodniej.

Data dodania artykułu: 2017-10-20
Autor artykułu: mat. prasowe
stat4u