SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Pomorska #KOMÓRKOMANIA. Konferencja w PUW
To akcja edukacyjno-informacyjna promująca ideę dawstwa szpiku, skierowana do uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli liceów, techników oraz szkół zawodowych. 26 października w PUW odbyła się konferencja prasowa, podczas której Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Pomorska Wicekurator Oświaty Małgorzata Bielang, Agnieszka Wróblewska, pracownik Fundacji DKMS. i dawca Grzegorz Brandt namawiali szkoły ponadgimnazjalne do włączenia się w Pomorską #KOMÓRKOMANIĘ.

Nie miałem wątpliwości, że to akcja którą należy wspierać i propagować. Dotyczy wszak tematu najważniejszego zdrowia i życia - mówił wojewoda Dariusz Drelich.

Celem akcji jest zainteresowanie szkół ponadgimnazjalnych ideą dawstwa szpiku, przeprowadzenie w szkołach prelekcji oraz akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych.

Rejestracja potencjalnych dawców przeznaczona jest dla uczniów pełnoletnich, ale nie pozostanie bez pozytywnego wpływu również na młodszych uczniów. Założeniem zorganizowania akcji informacyjno-edukacyjnej połączonej z rejestracją dawców jest zaangażowanie przynajmniej jednego nauczyciela szkoły, a także uczniów. Do zadań nauczyciela należeć będą działania edukacyjne z wykorzystaniem specjalnych scenariuszy zajęć lekcyjnych. Zadaniem uczniów będzie przeprowadzenie kampanii promocyjnej na terenie szkoły.

Finałem wspólnych działań będzie rejestracja potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych. W ramach współpracy ze szkołami Fundacja udostępnia materiały edukacyjne (scenariusze zajęć, prezentację wraz ze skryptem, a także filmy) oraz promocyjne (plakaty, ulotki) niezbędne do przeprowadzenia zajęć w ramach realizacji zadań szkoły z zakresu profilaktyki, w tym promocji idei ratowania życia i zdrowia, jak również oferuje pomoc organizacyjną w celu przeprowadzenia akcji rejestracji dawców. Szczegółowe informacje na ten temat zakresu i zasad współpracy z Fundacją oraz materiały edukacyjne znajdują się na stronie internetowej Fundacji - kliknij

Jak się zgłosić? Termin zgłaszania szkoły ponadgimnazjalnej do udziału w akcji to 31 października 2017 r.. Zgłoszenia dokonamy poprzez wysłanie danych szkoły i nauczyciela, który podejmie się koordynacji akcji na adres: pomorskie@dkms.pl

Podczas akcji wszystkie zdrowe osoby w wieku 18-55 lat mogą bezpłatnie zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych. Rejestracja zajmuje tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.

Data dodania artykułu: 2017-10-30
Autor artykułu: Pomorski UW
stat4u