SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Centrum Badań o "Solidarności" w Krakowie
Pierwsze w Polsce i na świecie międzynarodowe centrum badań nad fenomenem Solidarności powstanie w Krakowie. W tej sprawie NSZZ Solidarność rozmawia z Wydziałem Filozoficznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Dziekan Wydziału Filozoficznego UPJPII ks. dr hab. Jarosław Jagiełło wskazuje, że nowe centrum będzie akademickim wsparciem dla NSZZ Solidarność. – Znajdą w nas dobre, intelektualne oparcie, natomiast my w głosie Solidarności odnajdziemy silny impuls do pracy badawczej na rzecz potrzeb wielu ludzi, zwłaszcza pracy nad fenomenem pracy. To ona jest kluczem do zrozumienia wszelkich kwestii społecznych i tego, co się dzieje w naszym narodzie od 1980 roku – podkreśla.

Bogdan Biś zauważa, że centrum stanie się dla Solidarności także wsparciem duchowym: – Wielokrotnie Kościół w Polsce popierał nasze działania. Tak jest chociażby w naszej walce o wolne niedziele w handlu. Solidarność silnie związana jest z wartościami chrześcijańskimi, opierając swoje ideały na katolickiej nauce społecznej. Mocne wsparcie mamy od metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia, a także Krajowego Duszpasterza Ludzi Pracy metropolity wrocławskiego abp. Józefa Kupnego i oczywiście od metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego.

Data dodania artykułu: 2017-11-05
Autor artykułu: solidarnosc.org.pl
stat4u