SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,„Tydzień patriotyczny” w Świebodzinie
Rozpoczął się „Tydzień patriotyczny” organizowany przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej w Świebodzinie. Jednym z ważniejszych punktów była wzruszająca inscenizacja teatralno-batalistyczna otwierająca wydarzenie.

Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak wziął udział w inauguracji „Tygodnia patriotycznego” w Świebodzinie. W tym roku przygotowano inscenizację historyczną w fosie miejskiej z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego, wolontariuszy, harcerzy oraz z wykorzystaniem pojazdów historycznych.

Wzruszająca i wymowna w swym przekazie była inscenizacja teatralno-batalistyczna, która przedstawiała jeden z epizodów Powstania Warszawskiego z udziałem mieszkańca regionu, por. Aleksandra Dziedzica „Ryś" z Batalionu „Bartkiewicz".

- Chciałbym serdecznie podziękować organizatorom za przygotowanie tego ważnego przedsięwzięcia. Ma ono przypominać, że są osoby, które w czasie, gdy Polska walczyła o wolność wiedziały, że nie ma nic ważniejszego niż niepodległe i suwerenne państwo. Dzisiaj, w przededniu 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz wejścia w przygotowania do wielkiego jubileuszu 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości, chcę podziękować takim ludziom jak por. Aleksander Dziedzic. Z jego pamiętników wiemy, że szedł walczyć z przeświadczeniem, że to ostatnie chwile jego życia. Ale wiedział, że warto je oddać za niepodległość Polski – podkreślił Wojewoda Lubuski.

Wojewoda rozmawiał z dowódcą stacjonujących w Skwierzynie żołnierzy amerykańskich. W rozmowie podziękował za udział w wydarzeniach, które opowiadają o ważnych dziejach w historii Polski.

„Tydzień patriotyczny” w Świebodzinie odbywa się już po raz szósty. W dniu otwarcia zaplanowano insceniazację, pokaz statyczny z udziałem sprzętu wojskowego 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza oraz spotkanie z oficerami i żołnierzami z USA. Jego tematem było Powstanie Warszawskie.

Data dodania artykułu: 2017-11-05
Autor artykułu: Lubuski UW
stat4u