SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,99. rocznica Narodowego Święta Niepodległości
Wojewódzkie uroczystości z okazji 99. rocznicy Narodowego Święta Niepodległości odbyły się na Skwerze Wolności w Gorzowie Wielkopolskim. Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak zaprosił wszystkich Lubuszan do wspólnego świętowania.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny odprawioną w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego i św. Stanisława Kostki w Gorzowie Wlkp. Następnie uczestnicy mszy i mieszkańcy przemaszerowali na Skwer Wolności, gdzie przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęła się oficjalna część uroczystości.

– To już 99. radosna rocznica i radosny dzień. To właśnie 99 lat temu po 123 latach niewoli Polska powstała na nowo. Zachowała się w rodzinach, dzięki pielęgnowaniu tradycji, dzięki tym, którzy tworzyli polską literaturę czasów zaborów, uczyli młodzież pięknej historii naszej Ojczyzny i tego wszystkiego co ważne byśmy przetrwali – powiedział Wojewoda Władysław Dajczak.

Wojewoda Lubuski podkreślił, że Marszałek Józef Piłsudski obudził ducha Narodu. Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek. Dodał również, że niepodległość i suwerenność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba się o nią starać, po to, by później nie musieć o nią walczyć.

Wojewoda Władysław Dajczak nawiązał również do przyszłorocznych obchodów Narodowego Święta Niepodległości: – Motyw porozumienia w sprawach najważniejszych powinien być dla naszego świętowania przesłaniem głównym. I niech nam ono towarzyszy przez cały rok świętowania Wielkiego Jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości naszej Ojczyzny.

Podczas uroczystości państwowej odbyło się m.in.: wspólne odśpiewanie hymnu, ślubowanie kadetów I rocznika Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Gorzowie Wlkp. apel pamięci, oddanie salwy honorowej, oraz złożenie pod pomnikiem wiązanek kwiatów.

Wojewoda Lubuski wraz z gen. Bryg. Stanisławem Czosnek wręczył medale i akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe żołnierzom 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Wojewoda wręczył również siodło przedstawicielom oddziału kawalerii w barwach 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich.

W trakcie uroczystości odbyło się oficjalne wręczenie nagród laureatom i wyróżnionym uczestnikom konkursu Wojewody Lubuskiego na grafikę patriotyczną. Nadesłane prace były wyświetlane na telebimie podczas uroczystości.

Po oficjalnych uroczystościach odbyły się pokazy sprzętu bojowego Wojska Polskiego. W miasteczku harcerskim Harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej i Związku Harcerstwa Polskiego zapraszali do wspólnego śpiewania piosenek przy ognisku. Rozdane zostały także śpiewniki, okolicznościowe gazetki, biało-czerwone flagi oraz okolicznościowe pierniczki.

Data dodania artykułu: 2017-11-12
Autor artykułu: Lubuski UW
stat4u