SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
11 listopada w Rzeszowie odbyły się wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości, w których uczestniczyła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Organizatorami obchodów byli: Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa, Dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Obchody rozpoczęła msza św. w Kościele Farnym. Następnie, na Placu Farnym przed pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli miał miejsce uroczysty Apel Pamięci i Salwa Honorowa. Pod pomnikiem płk. Leopolda Lisa-Kuli złożono również wieńce i wiązanki kwiatów.

Wojewoda Ewa Leniart w swoim wystąpieniu przypomniała słowa Józefa Piłsudskiego –

„Jednym z przekleństw naszego życia, jednym z przekleństw naszego budowania państwowego jest to, żeśmy się podzielili na kilka rodzajów Polaków, że mówimy jednym polskim językiem, a inaczej nawet słowa polskie rozumiemy… czeka nas pod tym względem wielki wysiłek, na który my wszyscy, nowoczesne pokolenie zdobyć się musimy, jeżeli chcemy zabezpieczyć naszym pokoleniom łatwe życie…:

A następnie zwróciła się do zebranych na uroczystości –

„Niepodległość jest dobrem wspólnym! Chcemy, by to wydarzenie łączyło wszystkich Polaków pomimo różnic, tak jak prawie 100 lat temu ponad podziałami Niepodległa połączyła podzielony zaborami naród polski. Wspólnoty nie można budować odgórnie: zarządzeniami i ustawami. Wspólnotę budują ludzie czynu i dobrej woli. Dlatego, zjednoczeni w różnorodności chcemy wspólnie promować bogactwo polskiego dziedzictwa, kultury i ideałów. Obchody odzyskania niepodległości stanowią ważny element kultywowania narodowej pamięci, dając możliwość kształtowania nowoczesnego patriotyzmu w oparciu o ideę państwa jako wartości łączącej wszystkich obywateli. Jest to również okazja do rozpoczęcia dialogu o wartościach obecnych w całej historii Polski, wyróżniających naszą tożsamość narodową na tle innych narodów: dążenia do wolności, poszanowania godności i praw człowieka oraz solidarności. Pamiętając o naszych korzeniach, uczyńmy wszystko, by Narodowe Święto Niepodległości było nie tylko dniem pełnym refleksji, ale przede wszystkim radości i patriotycznej dumy. Cieszmy się, że możemy żyć w wolnej, niepodległej i suwerennej Polsce. Cieszmy się, że nasz kraj jest bezpiecznym państwem prawa, funkcjonuje sprawnie i dynamicznie się rozwija. Dlatego w dniu Narodowego Święta Niepodległości pragnę złożyć wszystkim Państwu serdeczne życzenia radosnego świętowania w duchu patriotycznych wartości. Życzę – nam wszystkim, by Polska stawała się państwem silnym, bezpiecznym i dostatnim. By kroczyła dumnie drogą rozwoju i była dla nas i przyszłych pokoleń spokojnym miejscem do życia”.

Po uroczystości w Sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego miał miejsce koncert „Drogi do Niepodległości” w wykonaniu kwartetu smyczkowego, chóru Stowarzyszenia PASSIONART oraz solistów Filharmonii Krakowskiej.

W trakcie tej części uroczystości miało miejsce uroczyste uznanie za obywatela polskiego dwóch osób – ojca i syna, którzy zadeklarowali więź z państwem polskim. Kolejna osoba dostała akt nadania obywatelstwa polskiego od Prezydenta RP, który wręczyła jej wojewoda Ewa Leniart.

Do 16 listopada w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie można oglądać wystawę „Józef Piłsudski. Dziadek”, która powstała w Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Data dodania artykułu: 2017-11-12
Autor artykułu: Podkarpacki UW
stat4u